Pilsko – Beskid Żywiecki

26 lipca (sobota) 2025 r., wyjazd sprzed budynku Jasielskiego Domu Kultury (JDK) o godz. 4.30, powrót około godz. 20.00

Przełęcz Glinne (809 m n.p.m.) – Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) – Pilsko (1557 m n.p.m.) – Hala Miziowa – Schronisko PTTK (1330 m n.p.m.) – Korbielów

Beskid Żywiecki jest najwyższą grupą górską polskich Beskidów, a jednocześnie drugim co do wielkości masywem w całych Karpatach Zachodnich. To tutaj wznoszą się szczyty Babiej Góry i Pilska, które jako jedyne w Beskidach Zachodnich wyrastają ponad górną granicę lasu. Jest to pasmo bardzo zróżnicowane i rozległe, a odległość pomiędzy skrajnymi punktami jego obszaru przekracza 60 km. Hale i polany Beskidu Żywieckiego, a zwłaszcza te w Grupie Pilska, stanowią istotny walor przyciągający turystów właśnie w te strony.

Jasielski Oddział PTTK już kilkukrotnie organizował wyjazdy w malownicze tereny Beskidu Żywieckiego. W zeszłym roku turyści pokonali najwyższy babiogórski szczyt Diablaka. W tym roku PTTK Oddział w Jaśle wraz z Klubem Kulturalno-Turystycznym JDK przygotował wyprawę na szczyt Pilska – drugą co do wielkości kulminację Beskidu Żywieckiego. Około jedenastoipółkilometrowa, wymagająca trasa (czas przejścia – pięć godzin, suma podejść – 760 metrów) prowadzić będzie z Przełęczy Glinne poprzez Górę Pięciu Kopców, Pilsko, Halę Miziową do Korbielowa.

Pilsko – płaski wierzchołek Pilska dominuje nad sąsiednimi wzniesieniami znacznie je przewyższając. Nazwa szczytu według jednej z wersji pochodzić ma od zbójnickich pijatyk urządzanych tu w minionych wiekach. W górnych partiach masywu, po obu stronach granicy utworzono rezerwaty przyrody. Ze szczytu dojrzeć można piękną, tatrzańską panoramę, Beskidy Orawskie, sąsiednie szczyty Beskidu Żywieckiego z jej królową – Babią Górą. Na zachodzie rysuje się Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem oraz Beskid Mały.

Pilsko znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Horna Orava (Górna Orawa) z północnej strony. Właściwy wierzchołek Pilska mierzący 1557 m n.p.m. znajduje się tuż za polską granicą, po stronie słowackiej. Nazwa Pilsko obejmuje jednak nie tylko jego główną kulminację, ale również cały masyw. W ten sposób właściwym, polskim wierzchołkiem Pilska jest Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.), zaliczana do Korony Gór Polski. Rejon Pilska stanowi jeden z głównych ośrodków narciarskich. Na jego stokach znajduje się system wyciągów narciarskich oraz wytyczonych jest kilkanaście tras zjazdowych. Najwyżej położony orczyk zabierze narciarzy na sam szczyt góry.

Przełęcz Glinne (zwana także Korbielowską) to przełęcz oddzielająca Grupę Pilska na zachodzie od Pasma Babiogórskiego na wschodzie. Grzbietem przełęczy biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Zachodnie, polskie stoki przełęczy znajdują się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego, zaś wschodnie – w granicach słowackiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Górna Orawa. Przez grzbiet przełęczy przebiega polski, czerwonym szlak turystyczny (Główny Szlak Beskidzki), wiodący wzdłuż granicy państwowej ze schroniska na Markowych Szczawinach pod Babią Górą do schroniska na Hali Miziowej pod Pilskiem.

Góra Pięciu Kopców znajduje się w paśmie Babia Góra – Trzy Kopce, którym przebiega granica polsko-słowacka, a także Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego. Góra Pięciu Kopców tworzy rozległą platformę szczytową częściowo porośniętą kosodrzewiną, a częściowo pokrytą łysogórskimi halami i skalnymi rumowiskami.

Po II wojnie światowej góra na pograniczu polsko-słowackim stanowiła najwyższy punkt, na który mogli wspiąć się turyści z Polski. Wejście na Pilsko było wówczas zakazane i surowo karane jako przekroczenie granicy państwowej. Dopiero później utworzono tutaj turystyczne przejścia graniczne. Obecnie Góra Pięciu Kopców tworzy ważny węzeł szlaków turystycznych, a wejście z niej na Pilsko odbywa się bez żadnych ograniczeń.

Hala Miziowa leży na wysokości około 1230-1310 m n.p.m. Co ciekawe, określenie „hala” wiąże się z prowadzonym tu niegdyś intensywnym szałaśnictwem i nie odnosi się do hali rozumianej jako piętro roślinne w górach. W latach 30. ubiegłego wieku teren ten należał do 30 właścicieli z Korbielowa, a jednym z nich był Mizia, od którego nazwiska wywodzi się nazwa polany. Osobliwością tego miejsca jest schronisko PTTK (1274 m n.p.m.), będące najwyżej położonym schroniskiem w polskich Beskidach i zarazem jednym z kluczowych miejsc na turystycznym szlaku Beskidu Żywieckiego. Nowoczesne schronisko oddane do użytku 12 października 2003 roku przyciąga turystów, narciarzy i rowerzystów oferując wygodne zaplecze oraz piękne widoki na Beskid Żywiecki.

Dziś obiekt ten jest czymś więcej niż tylko punktem na mapie turystycznej. To symbol ciągłości tradycji górskiej i świadectwo wytrwałości polskich organizacji turystycznych. Jego historia przypomina o trudnych momentach w dziejach regionu i kraju, a także o sile wspólnoty ludzi, którzy od dekad walczyli o to, by polskie góry były dostępne dla każdego turysty.

Korbielów to niewielka miejscowość położona na krańcu południa Polski, na zboczach góry Pilsko. Atrakcją Korbielowa jest sieć tras narciarskich i wyciągów, a także różnorodnych szlaków górskich. Ten popularny ośrodek sportów zimowych oddalony jest o 19 km na południowy wschód od Żywca i znajduje się bezpośrednio przy granicy polsko-słowackiej.

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 190 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi dawcy Krwi – 180 zł).

Program przewiduje ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Zgłoszenia i wpłaty w PTTK Oddział Jasło ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-17.00, piątek od godz. 8.00-16.00.

Szczegółowe informacje w PTTK Jasło, tel. 13 446 33 40 lub w JDK, tel. 514 284 625 oraz na stronie www.jdkjaslo.pl.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er

Zapisy na 7.  Letnie Warsztaty Big Bandowe

Zbliża się kolejna, siódma edycja Letnich Warsztatów Big Bandowych (LWBB), które z roku na rok przyciągają coraz większe grono pasjonatów muzyki jazzowej. Dotychczasowe spotkania poświęcone były klasycznym światowym standardom jazzowym, a zeszłoroczna odsłona stanowiła hołd dla twórczości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – legendy polskiej muzyki filmowej i jazzowej. W tym roku przenosimy się na muzyczne ekrany świata. Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie światowa muzyka filmowa. Jazzowe interpretacje tematów znanych kinowych produkcji staną się inspiracją do pracy i twórczego rozwoju uczestników. Na zapisy czekamy do końca lipca br.

Warsztaty potrwają 5 dni (25–29 sierpnia) i jak zawsze realizowane będą w trzech sekcjach:
– instrumenty dęte blaszane
– instrumenty dęte drewniane
– sekcja rytmiczna

Zajęcia poprowadzą doświadczeni pedagodzy i muzycy jazzowi, absolwenci renomowanych polskich uczelni:

  • Robert Pisarek (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)
  • Rafał Czarnacki (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)
  • Michał Król (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)
  • Wojciech Nowicki (instruktor JDK)

Podczas codziennych kilkugodzinnych spotkań uczestnicy:
– doskonalą warsztat zespołowego grania,
– uczą się interpretacji utworów zgodnie z bigbandową stylistyką i formą,
– rozwijają umiejętności improwizacyjne w pracy z nowym repertuarem.

Zapraszamy instrumentalistów na różnym poziomie zaawansowania – zarówno tych, którzy mają już sceniczne doświadczenie, jak i młodych muzyków, chcących zgłębić tajniki pracy w big bandzie.
Filmowy świat muzyki czeka – do zobaczenia na Letnich Warsztatach Big Bandowych.

Informacje na temat warsztatów można uzyskać u Wojciecha Nowickiego, pod numerem telefonu 13 44 351 64

wn

Jedną nogą na szczycie – siła woli i determinacji

Bohaterem kolejnego spotkania Klubu Ludzi z Pasją będzie Mateusz Ślusarczyk, vel „Waleczne serce”, który w wieku 13 lat stracił nogę. Nie stracił jednak miłości do gór, sportu i motywacji do życia. Jeździ na rowerze, gra w piłkę nożną, pływa, trenuje na siłowni i chodzi po wysokich górach.

Podczas spotkania opowie on o ogromnej sile fizycznej i psychicznej, o pokonywaniu samego siebie, stawianiu czoła własnej niepełnosprawności i zdobywaniu najwyższych tatrzańskich szczytów.

Będąc nastolatkiem, zachorował na nowotwór kości, a leczenie onkologiczne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, w związku z czym choroba zakończyła się amputacją nogi. Zderzenie z przerażającą rzeczywistością odcisnęło piętno na psychice młodego człowieka – poddał się izolacji od rówieśników i środowiska.

Czas zagoił jednak rany i pasjonat wrócił do aktywności. Jak każdy człowiek przeżył chwile zwątpienia i słabości, ale miał wtedy przy sobie wspierających ludzi i wielkie ambicje, dzięki czemu miał także siłę walczyć. Jego niepełnosprawność to jego motywacja. Mateusz chce udowodnić, że granice, które wydają się nieprzekraczalne, można pokonać, jeśli ma się wystarczająco dużo samozaparcia.

Swoimi pokładami wewnętrznej mocy motywuje do osiągania celów wszystkich, zarówno tych z ograniczeniami w funkcjonowaniu, jak i tych w pełni dyspozycyjnych zdrowotnie. Fenomenem w pokonywaniu barier była wyprawa w Tatry Wysokie, gdzie znajdują się jedne z najtrudniejszych szlaków turystycznych. Mateusz najpierw zdobył Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.), a niedługo po tym szczyt trudno dostępnego Mnicha (2068 m n.p.m.).

Bohater spotkania opowie o swoich tatrzańskich wyprawach, innych dokonaniach oraz marzeniach już 8 sierpnia br. o 17:00 w sali multimedialnej JDK. Wstęp wolny.

er

Biecz – ukryta perła na pograniczu Małopolski i Podkarpacia

Dla sympatyków wycieczek rowerowych PTTK Oddział w Jaśle i partner wydarzenia – Jasielski Dom Kultury (JDK) przygotował na 2 sierpnia wyprawę rowerową do Biecza – historycznego miasteczka, położonego na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego nad rzeką Ropą.

To fascynujące miasto z bogatą historią, sięgającą czasów średniowiecza było niejednokrotnie odwiedzane przez jasielskich cyklistów. Mimo to, ten „gród ongiś królewski” nieustannie zachęca do dalszego poszukiwania miejscowych osobliwości i śladów przeszłości, która na przestrzeni wieków kształtowała nie tylko ten region ale i całą Polskę. Każdy element architektury Biecza przyciąga wzrok i opowiada unikatową historię. Ta kolebka polskiego renesansu żyje dzięki swoim skarbom i zachęca do odkrywania bogatej przeszłości w nowoczesnym kontekście.

Około 45-kilometrowa trasa prowadzić będzie z Jasła przez okolice Osobnicy, Przysieczek, Pustej Woli, Kunowej, Grudnej Kępskiej do Biecza i z powrotem.

Uczestnicy wycieczki, tradycyjnie już, mogą liczyć na ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Wyprawa rowerowa zaplanowana jest na 2 sierpnia 2025 (sobota).

Wyjazd o godz. 9.00 sprzed budynku JDK. Koszt uczestnictwa w wycieczce: 20 zł.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Szczegółowe informacje w PTTK Jasło, tel.13 446 33 40 lub w JDK, tel.514 284 625 oraz na stronie www.jdkjaslo.pl.

Obowiązuje ubiór turystyczny. Niezbędny jest również kask ochronny.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er

Repertuar Kina JDK ,,Syrena” na lipiec 2025

Kino JDK ,,Syrena” w wakacje działa nieprzerwanie, oferując szeroką gamę filmów w konkretne dni.

Link do zakupu biletów: https://jdk.systembiletowy.pl/system_portal.php

Link do profilu Kina JDK ,,Syrena” w serwisie Facebook z zawsze aktualnym repertuarem: https://www.facebook.com/profile.php?id=100055401473659

repertuar Kina JDK Syrena

Amerykańsko-polska inicjatywa w Jaśle

Science Vortex
fot. mrz

Liderzy STEM z Science Vortex Odwiedzają Jasielski Dom Kultury

W ramach przygotowań do przełomowego partnerstwa międzynarodowego, Laurie Altringer, dyrektor amerykańskiego Science Vortex, wraz z dwójką swoich dzieci – aktywnych członków programu Chief Science Officer (CSO) – złożyła niedawno wizytę w Jaśle. Aktywnie zaangażowali się w życie kulturalne miasta, czego przykładem był ich udział w warsztatach hip-hopowych w Jasielskim Domu Kultury.

Program Chief Science Officer

Program Chief Science Officer, rozwijany przez SciTech Institute w Phoenix, angażuje uczniów w wieku od 11 do 18 lat jako ambasadorów STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki) w ich szkołach i społecznościach. Science Vortex od czterech lat z powodzeniem pielęgnuje tę inicjatywę, a jej CSO byli dwukrotnie wyróżnieni jako „CSO Team of the Year” – jedno z najwyższych wyróżnień w programie.

Ta transkulturowa inicjatywa ma na celu wspieranie żywej wymiany pomysłów i wzmacnianie obu programów poprzez wspólne doświadczenia i współpracę. Długoterminowa wizja przewiduje program wymiany studenckiej, który pozwoliłby młodym ludziom z obu krajów na wzajemne poznawanie kultur i wspólną pracę nad projektami STEM.

Kulturalne Zaangażowanie w Jasielskim Domu Kultury

Laurie Altringer i jej dzieci z entuzjazmem wzięli udział w warsztatach hip-hopowych zorganizowanych w Jasielskim Domu Kultury. To niezwykłe doświadczenie pokazało, że liderzy STEM są otwarci na różnorodne formy aktywności i doceniają znaczenie wymiany kulturowej.

„To było niesamowite doświadczenie, by wyjść poza nasze typowe działania naukowe i zanurzyć się w czymś tak odmiennym i pełnym energii” – powiedziała Laurie Altringer. „Moje dzieci, zawsze chętne do nauki i odkrywania, absolutnie uwielbiały te warsztaty. To tylko pokazuje, że przywództwo i współpraca mogą przyjmować wiele form, niezależnie od tego, czy chodzi o rozwijanie projektu naukowego, czy opanowanie nowego kroku tanecznego”.

Ten pozornie niecodzienny udział w warsztatach tanecznych doskonale wpisuje się w ducha programu CSO, który kładzie nacisk na wszechstronny rozwój, umiejętności miękkie i budowanie szerokich perspektyw. Cieszy nas, że Jasielski Dom Kultury mógł być częścią tego niezwykłego doświadczenia, które umacnia mosty między kulturami i promuje globalne obywatelstwo wśród młodzieży.

Wizyta Laurie Altringer i młodych CSO w Jaśle stanowi obiecujący początek długofalowej współpracy, która z pewnością przyniesie wiele korzyści obu stronom, inspirując kolejne pokolenia do działania w obszarze STEM i otwierając je na świat.

tekst i fot. Science Vortex

4. Ogólnopolski Festiwal „Rozśpiewajmy Podkarpacie”- nagrody dla Leny i Julii

W maju i czerwcu br. odbyła się kolejna, czwarta edycja Festiwalu „Rozśpiewajmy Podkarpacie”. Podobnie jak w latach poprzednich, festiwal odbywał się w formule on line. Zgłoszenia były przyjmowane w kwietniu i maju, a na początku lipca 2025 r. ogłoszono ostateczne wyniki festiwalu. W kategorii 6-9 lat Jasielski Dom Kultury reprezentowała Lena Baran, zaś w kategorii 10-13 lat – Julia Brzeżańska. Obydwie wokalistki zostały zauważone i wysoko ocenione przez jury konkursowe: Lena otrzymała trzecią nagrodę, natomiast Juli Brzeżańskiej przyznano wyróżnienie specjalne.

eg

Kraina uśmiechu i dobrej zabawy

W sobotnie popołudnie, 12 lipca, taras Jasielskiego Domu Kultury (JDK) zamienił się w prawdziwą krainę uśmiechu, kolorów i rodzinnej radości. Pogoda dopisała, a jeszcze bardziej – uczestnicy! Dzieci, rodzice i opiekunowie tłumnie zjawili się, by wspólnie celebrować letnie popołudnie w wyjątkowej atmosferze.

Uśmiech nie znikał z twarzy najmłodszych – wszystko za sprawą ogromnych, uwielbianych przez dzieci maskotek. Hitem okazały się Stitch i Koala, z którymi każdy mógł przybić piątkę, potańczyć i zapozować do pamiątkowego zdjęcia. Dzięki agencji animacyjnej E-MUZ, teren JDK tętnił zabawą i śmiechem. Animatorzy zorganizowali szereg gier i zabaw, które porwały zarówno najmłodszych, jak i ich opiekunów.

Wśród kreatywnych aktywności dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, zorganizowane przez JDK – tam każdy mógł dać upust swojej wyobraźni i namalować coś niepowtarzalnego w wakacyjnym klimacie. Muszelki, rozgwiazdy, delfiny, plaże, a także kwiaty, łąki i góry – jednym słowem, dziecięca kreatywność nie znała granic!

Wielką popularnością cieszyły się klocki XXL, które szybko stały się centrum zainteresowania szczególnie wśród chłopców, którzy mogli zrealizować swoje budownicze pomysły w sporej skali.

A dla tych, którzy szukali mocniejszych wrażeń, firma „Wysokie Obroty” przygotowała coś naprawdę wyjątkowego – mini tor z samochodami zdalnie sterowanymi, który zapewnił solidną dawkę adrenaliny, bowiem uczestnicy rywalizowali o złoty puchar.

Nie mogło oczywiście zabraknąć malowania twarzy w wykonaniu Pauliny Steligi-Gryglaszewskiej. Artystka zamieniła najmłodszych w barwne zwierzaki i postaci z bajek.

To był niezwykle udany dzień pełen śmiechu, dobrej zabawy i rodzinnej integracji. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – to Wasza energia i uśmiechy sprawiły, że ten letni wieczór przy JDK był tak udany!

Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym było Auto Podlasie Toyota Jasło.

mrz

Dobro z Pracowni Edukacji Twórczej płynące

kolorowe prezenty dla ośrodka: koszulki, węże, fartuszki

Panie z Pracowni Edukacji Twórczej pod okiem instruktorki Katarzyny Gądek-Smyki po raz kolejny udowodniły, że tworzenie może iść w parze z misją niesienia dobra. Tym razem przygotowały dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle ponad 20 kolorowych fartuszków, trzy węże spacerowe oraz ręcznie haftowane poduszki ozdobione bajkowymi motywami, które zostały przekazane 10 lipca br.

Każdy z tych barwnych i starannie wykonanych przedmiotów powstał z sercem i z myślą o dzieciach.

Z pewnością kolorowe prezenty wywołają uśmiech i przyniosą wiele radości najmłodszym podopiecznym ośrodka.

mrz, JDK
fot. JDK, SOSW

Wrażliwość na świat – relacja z wernisażu

artysta z różą

W czwartkowy wieczór (10 lipca 2025 r.) Galeria Jasielskiego Domu Kultury otworzyła swe drzwi dla miłośników sztuki, zapraszając na wernisaż Mieczysława Burdy – członka jasielskiej grupy artystycznej PLAJA. Już na wstępie liczni goście zanurzyli się w świat, w którym rządzi barwa i wyrazista forma, a malarska intuicja prowadzi artystę ku nieoczekiwanym przestrzeniom wyobraźni.

Wernisaż wspólnie zainaugurowali dyrektor Jasielskiego Domu Kultury oraz bohater spotkania, zapraszając do obejrzenia wystawy i podjęcia dialogu z artystą. W ciepłej, kameralnej atmosferze goście mieli okazję poznać twórczość z bliska i porozmawiać o inspiracjach towarzyszących malarzowi. Spotkanie stało się także okazją do refleksji nad rolą sztuki w codziennym życiu.

Na ścianach dominowały żywe, nasycone kolory – od ciepłych odcieni miedzi, poprzez chłodne tonacje błękitu i zieleni, aż po akcenty bieli i złota nadające głębię. Wyraźne i zdecydowane pociągnięcia pędzla łączyły się ze sobą w dynamiczne kompozycje, które zdawały się pulsować ruchem. W obrazach malarza pojawiały się powracające motywy: eteryczne sylwetki aniołów, smukłe kształty ptaków, graficzne owady, przypominające maski twarze, a także zgeometryzowane elementy natury – wszystko splecione w artystyczną sieć symboli.

W niewielkim kuluarowym dialogu autorka relacji (MRz) i artysta (MB) odsłonili proces tworzenia i przemyślenia malarza:

MRz: Czy malując obraz, wie Pan od początku, co ma z niego wyniknąć – czy raczej podąża Pan za tym, co stopniowo i intuicyjnie pojawia się na płótnie?
MB: Malowanie to sprawa wewnętrzna i osobista – wyobraźnia, sprawy bieżące, przyroda, świat. Malarstwo to kolor i forma. Każdy obraz to nowa droga z wrażliwością i wiedzą.

MRz: Niektóre prace odnoszą się do ważnych wydarzeń – jak „Smoleńsk” czy „Tsunami”. Czy malowanie takich tematów jest dla Pana formą komentarza, czy raczej przetworzeniem kumulujących się emocji?
MB: Komentowanie wydarzeń bieżących to wrażliwość na człowieka i świat /dobry – zły/.

MRz: Często wraca Pan do motywów takich jak anioły, ryby, ptaki – czy to są dla Pana symbole? Co one znaczą?
MB: Anioły, ludzie, ryby, ptaki, twarze i robaki to moje wnętrze i Wielkość Boga.

MRz: Wystawa nosi tytuł „Siła spojrzenia” – co według Pana ma większą siłę: spojrzenie malarza czy spojrzenie widza?
MB: Jeśli się ma siłę spojrzenia to nie ma tandety.

W malarskiej przestrzeni Mieczysława Burdy sacrum przeplata się z codziennością, a refleksja nad przemijającym losem człowieka z zachwytem nad pięknem świata i jego wielką tajemnicą.

Prace artysty można oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do 14 sierpnia br.

Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym było Auto Podlasie Toyota Jasło.

mrz

Przejdź do treści