Zwiedzanie z KK-T JDK: Majówka na wzgórzach warzyckich

Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zaprosił – w poniedziałek, 1 maja br. – miłośników turystyki rowerowej na pierwszą w tym roku wyprawę. Trasa prowadziła przez wzgórza nad Warzycami.

Grupa pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Pawła Ichy wyruszyła sprzed JDK na spacerowy trakt turystyczny im. Konstytucji 3 Maja Gorajowice – Babia Góra – Warzyce. Cykliści musieli zmierzyć się ze sporymi wyniosłościami na szlaku biegnącym leśnymi ścieżkami na Babią Górę (387 m n.p.m.). Słoneczna pogoda była ich sprzymierzeńcem, a śpiew ptaków oraz szum i zapach lasu umilały jazdę.

Po zdobyciu szczytu Babiej Góry turyści zaczęli szukać źródełka mineralnego, które stanowi atrakcję tej okolicy, a znalazłszy je, wyruszyli w kierunku mogił kurhanowych sprzed 4600 lat, usytuowanych na pograniczu Lubli i Bierówki. To stanowisko archeologiczne jest pozostałością po ludności kultury ceramiki sznurowej.

Kolejnym punktem rowerowej majówki było ognisko z pieczeniem kiełbasek, zorganizowane w leśnym zaciszu Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce.

W drodze powrotnej rowerzyści odwiedzili dwa cmentarze. Pierwszy to cmentarz z II wojny światowej w warzyckim lesie, na którym spoczywają żołnierze polegli w 1939 r., ofiary hitlerowskiego mordu, rozstrzelane w latach 1940-1944 i żołnierze Armii Krajowej; drugi to zabytkowy cmentarz nr 21. z I wojny światowej.

Przyjemnością wieńczącą udany pierwszomajowy dzień były pyszne lody, na które grupa wstąpiła już w Jaśle.

er