Zwiedzanie z KK-T JDK i PTTK: Wędrówki po Pogórzu Bukowskim

Pierwszomajowy wyjazd zorganizowany przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Jasło, zawiódł jego uczestników na wschodnią część Pogórza Bukowskiego, do etnograficznej krainy, zamieszkałej dawniej przez Dolinian i Łemków.

Czterdziestopięcioosobową grupę turystów prowadził przewodnik sanockiego PTTK Edward Szychowski. Wędrówkę rozpoczęto od urokliwego miasteczka Zagórz, wtopionego w dolinę rzeki Osławy, nad którym wznosi się wzgórze Marymont z osławionymi ruinami klasztoru Karmelitów Bosych. Zanim wędrowcy wkroczyli na obrany szlak Pogórza Bukowskiego, zwiedzili cerkiew prawosławną pw. św. Michała Archanioła zbudowaną w 1836 roku w Zagórzu oraz wspomniane ruiny. Klasztor, którego monumentalne pozostałości działają na wyobraźnię, pełnił dawniej funkcję twierdzy i stanowił jedno z ogniw łańcucha obronnych zamków pogranicznych.

Dalszy szlak wiódł z Zagórza na wzniesienie mniej popularne, górujące nad Leskiem tzw. Gruszkę (583 m n.p.m.) – jeden ze szczytów należących do Korony Ziemi Sanockiej. Przed dotarciem na wierzchołek, turyści odwiedzili w lesie na przełęczy zbiorową mogiłę ofiar hitleryzmu z 1940 roku. Trasa prowadziła przez miejsca spokojne, leśne, mniej uczęszczane. Przemarsz zakończył się na zboczach masywu Gruszki w malowniczej miejscowości Weremień, gdzie – tuż przy wyciągu narciarskim – znajduje się szybowisko paralotniarskie.

Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie ruin zamku Sobień – pozostałości po średniowiecznej budowli obronnej. Z tego miejsca turyści podziwiali czarujący widok na Dolinę Sanu.

Zwieńczeniem udanej wycieczki było tradycyjne pieczenie kiełbasek w Polankach, przy ognisku ulokowanym na polu biwakowym w pobliżu rezerwatu przyrody.

er