Zwiedzanie z KK-T JDK i PTTK: Pogórza Strzyżowskie i Dynowskie

Ostatnią wycieczką autokarową, zorganizowaną w dobiegającym końca roku 2021 przez Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i jasielski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego był wyjazd (w sobotę, 11 grudnia) w rejon pogórzy Strzyżowskiego i Dynowskiego.

W słoneczny, mroźny poranek 30 turystów wyruszyło na szlak. Pierwszym punktem programu było dawne miasteczko galicyjskie Wielopole Skrzyńskie, skryte wśród malowniczych pagórków Pogórza Strzyżowskiego. Tę małą miejscowość rozsławił na cały świat wielki artysta Tadeusz Kantor, malarz, reżyser, scenograf i teoretyk sztuki, który w Wielopolu Skrzyńskim urodził się i spędził dzieciństwo. Na kanwie wspomnień Tadeusz Kantor wyreżyserował spektakl „Wielopole. Wielopole”, którego światowa premiera odbyła się we Florencji 23 maja 1980 r., a w latach 1980-1989 przedstawienie zagrano w 200 miejscach na świecie. Grupa odwiedziła Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora, tzw. Kantorówkę. Turyści – oprowadzani przez pracownika muzeum Łukasza Bizonia – z zainteresowaniem obejrzeli film, eksponaty, treści multimedialne, pamiątki po krewnych artysty, a także zdjęcia oraz rekwizyty ze spektakli, korespondencję i notatki.

Następnym punktem na trasie była Różanka, znana ze starego wiatraka i wieży widokowej. Wycieczkowicze wspięli się po stromych schodach 10-metrowej wieży aby stamtąd podziwiać piękne, osłonecznione, poprószone pierwszym śniegiem wzgórza Pogórza Strzyżowskiego. Następnie zwiedzili miejsce pod wieżą tzw. lapidarium, gdzie znajdują się zabytkowe, stare eksponaty związane z historią wsi, a koło zabytkowego starego wiatraka urządzili sobie sesję fotograficzną.

W Bonarówce na Pogórzu Dynowskim, podróżnicy zwiedzili zabytkowy drewniany kościół filialny pw. Opieki Matki Bożej, przekształcony z XVII-wiecznej cerkwi greckokatolickiej. Z historią świątyni i jej zabytkowym wnętrzem zapoznał ich ks. Stanisław Piątek.

Z Bonarówki turyści pojechali do Wojkówki, zatrzymując się po drodze koło przystani kajakowej w Dolinie Wisłoka na tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem dla rozgrzewki.

Ostatnią atrakcją tej wycieczki było zwiedzanie pierwszego Browaru Rzemieślniczego Podkarpacia w Wojkówce. Wizyta w browarze była okazją nie tylko do podziwiania zabytkowych wnętrz, ale także do skosztowania wyjątkowego złocistego trunku oraz wyśmienitej kawy i herbaty.

Po mroźnym, grudniowym, pełnym wrażeń dniu turyści wracali do Jasła w dobrym nastroju, omawiając plany na przyszłe wycieczki.

er