Zmienić życie na lepsze

Spotkanie dwóch wielkich kapłanów i męczenników za wiarę i ojczyznę, przekraczające czas i przestrzeń. Będące swoistą próbą znalezienia remedium na zło tego świata. To motyw przewodni spektaklu Teatru Nie Teraz, pt. „Pokonać Piekło”, który można było obejrzeć w niedzielę, 18 września br. na deskach Jasielskiego Domu Kultury.

– Zapraszam na spotkanie z Teatrem Nie Teraz. Jak państwo się przekonają, jest to teatr, który porusza tematy patriotyzmu i łączy je z duchowością. Jest to teatr, który bardzo często porusza wątki historyczne i stara się opowiadać o Polsce. Porusza trudne tematy, stara się dosięgać prawdy i mówić o Polsce to co nieraz trudne, smutne, ciężkie, ale prawdziwe, co łączy nas z tą polskością – powitała przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

Inspiracją do realizacji tej sztuki jest przypadająca w tym roku 75-rocznica urodzin„kapelana Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz rosnący kult trzeciego patrona Polski, jezuity,św. ojca Andrzeja Boboli.

– Teatr Nie Teraz istnieje już od 42 lat, a jako, że istnieje na obrzeżach świata kultury, ze względu na to, czym się zajmuje, dlatego też nie wszyscy go znają. Mam nadzieję, że dzisiaj wśród obecnych jest wiele osób, które zetknęły się już z tym teatrem i z naszymi spektaklami, z którymi staramy się podróżować po całej Polsce. „Pokonać piekło”, to bardzo mocny tytuł i nie do końca metaforyczny. To nie chodzi o to piekło, które ludzie czynią innym ludziom, ale o prawdziwe piekło, o którym niektórzy mówią, że go nie ma. Nic bardziej mylnego. Na bohaterów naszego spektaklu wybraliśmy sobie dwóch polskich duchownych, męczenników. Dzieli ich szmat czasu, wieki. Formalnie nie mogliby się spotkać, ale co jest niemożliwe dla normalnego człowieka, jest możliwe dla nieba i dla wędrówki dusz. W naszym spektaklu spotykają się w bardzo istotnej sprawie, aby zmienić nasze życie i to co nas otacza na lepsze – zwrócił się do widzów Tomasz Antoni Żak, reżyser spektaklu.

Spektakl przekracza czas i przestrzeń. Święty Andrzej Bobola i błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko spotykają się w Watykanie, aby przygotować specjalne orędzie dla Ojca Świętego, które ma dać papieżowi odpowiedź na pytanie, jak naprawić świat. W trakcie jego tworzenia duchowni poruszają dzieje Polski, które chociaż trudne, to ukazują siłę wiary, dzięki której udało się wyjść z najtrudniejszych dziejowych zakrętów. Ukazana zostaje historyczna ciągłość wartości, ksiądz Jerzy jest heroicznym kontynuatorem cech etycznych i duchowych, które są niezbędnym lepiszczem polskości, a dla których ojciec Andrzej jest swoistym duchowym przewodnikiem.

Przedstawienie stanowi próbę pokazania sił witalnych, ukrytych w polskości jako takiej. Sił, dzięki którym można pokonać zło – i to jednostkowe degenerujące nasz naród, ale i to powszechne, a w naszym europejskim kontekście dotycząc przede wszystkim wypierania się Chrystusa.

Inicjatorką wystawienia sztuki w Jasielskim Domu Kultury była poseł na Sejm RP, Maria Kurowska, która po wydarzeniu przypomniała postacie obydwu kapłanów, męczenników, którzy, jak podkreśliła służyli Bogu i Polsce.

– Szanowni Państwo! Trudno mówić po takim spektaklu. Wszyscy jesteśmy wzruszeni i tak ubogaceni tym słowem, które płynęło ze sceny, że nie chciałabym wam niczego zaburzyć. Dziękuję bardzo za to, że zgromadziliśmy się w to niedzielne popołudnie, aby pomyśleć o naszej ojczyźnie – zwróciła się do publiczności Maria Kurowska.

Trwający blisko godzinę spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.

pch