Zimowe atrakcje kurortu Wapienne

Druga tegoroczna, zimowa wycieczka zorganizowana wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Jaśle poprowadziła do maluteńkiego kurortu Wapienne, skrytego wśród wzgórz Beskidu Niskiego i Magurskiego Parku Narodowego.

fot. Władysław Sypień

Wczesnym popołudniem 11 lutego (sobota), 53 turystów – miłośników zimowych pejzaży, pod przewodnictwem Józefa Kaczora, wyruszyło na szlak. Celem zimowej eskapady było zdobycie góry Ferdel (648 m n.p.m.), poniżej wierzchołka której usytuowana jest 25-metrowa, drewniana wieża widokowa. W planie była obserwacja zachodu słońca z tej wieży.

Kurort Wapienne przywitał jasielskich turystów olśniewającą śnieżną szatą, nadającą uzdrowisku niepowtarzalny urok. Marsz pokrytą śniegiem trasą na Ferdel wymagał sporo wysiłku, ale bajkowe widoki otulonego śniegiem lasu rekompensowały trud wędrówki. Z wieży można było do woli podziwiać przepiękną, zimową panoramę Beskidu Niskiego. Niestety, rześkie powietrze nie było na tyle przejrzyste, aby można było dostrzec zachodzące za góry na horyzoncie słońce.

fot. Władysław Sypień

Powrotny marsz odbywał się w nieco szybszym tempie gdyż zapadał zmierzch i zimno zaczęło dawać się we znaki turystom. Wkrótce dostrzegli oni migocące światła uzdrowiska, oznaczające, że za chwilę czeka ich kolejna atrakcja: poczęstunek i karnawałowa potańcówka w ciepłych wnętrzach ośrodka wczasowego. Szybko dotarli do celu, gdzie delektując się frykasami miejscowej kuchni i tańcząc przy orkiestrze, wyjątkowo mile spędzili wieczór.

er

fot. Władysław Sypień