Z KK-T JDK i PTTK: W góry, w góry miły bracie

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym Oddział Jasło organizują (w sobotę, 18 września br.) jesienną wycieczkę autokarową w Beskid Sądecki. Jej uczestnicy zdobędą Radziejową – jeden z „klejnotów” w Koronie Gór Polski.

Grupa wyjedzie z Jasła, sprzed budynku JDK, o godz. 7. i wróci w to samo miejsce około godz. 20. W górach turyści pod wodzą przewodnika PTTK Tadeusza Wójcika wyjdą z miejscowości Gaboń, pójdą wzdłuż doliny potoku Jaworzynka na Przełęcz Przysłup i dalej na Przehybę, a następnie na Radziejową, z której zejdą do Jaworek.

Trasa, którą przejdą uczestnicy wycieczki przygotowana została dla średnio wprawionych turystów. Jej pokonanie zajmuje około 6,5 godziny. Program uwzględnia ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Przehyba (1175 m n.p.m.) to szczyt górski położony w centralnej części Pasma Radziejowej, w Popradzkim Parku Krajobrazowym. To tutaj znajduje się popularne schronisko PTTK oraz Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą. Z Przehyby na Radziejową wędrówka prowadzić będzie szlakiem czerwonym przez oba wierzchołki Złomistego Wierchu: północny – wyższy (1224 m n.p.m.) i południowy – niższy (1215 m n.p.m.).

Radziejowa (1266 m n.p.m.) jest najwyższą górą Beskidu Sądeckiego, zaliczaną do Korony Gór Polski. Leży na trasie Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego. Na jej szczycie znajduje się betonowy obelisk, pomnik upamiętniający Tysiąclecie Państwa Polskiego oraz 22-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniała panorama na Pieniny z charakterystyczną sylwetką Trzech Koron oraz na Tatry i Dolinę Popradu.

Jaworki to niewielka połemkowska wieś w Pieninach. Jej atrakcjami turystycznymi są rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Biała Woda i Wysokie Skałki, a także: kultowy klub „Muzyczna Owczarnia” oraz barokowa cerkiew z 1798 r.

***

Koszt wycieczki: 100 zł, członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a w związku z reżimem sanitarno-epidemiologicznym – posiadanie maseczki ochronnej oraz własnego środka do dezynfekcji rąk.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje: PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 -17.00).

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników lub innych przyczyn od niego niezależnych.

(er)