XVI OKMI. Grand Prix dla Bartłomieja Kiecany

Bartłomiej Kiecana, młody trębacz z PSM I i II st. w Zamościu zdobył Grand Prix w XVI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Organizatorem OKMI, który odbywał się od 17 do 18 marca br. był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

W tym roku ponownie Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów został przeprowadzony w wersji online. Uczestnicy konkursu przesłali nagrane filmy z utworami, które następnie przez 2 dni były przesłuchiwane i oceniane przez jurorów: prof. Andrzeja Godka (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Wiesława Kwaśnego (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igora Cecocho (Akademie Muzyczne we Wrocławiu i Łodzi), dr hab. Adama Klocka (Akademia Muzyczna w Krakowie), dr hab. Arkadiusza Krupę (UMCF w Warszawie) oraz prof. Pawła Zawadzkiego (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Kolejnym etapem był koncert laureatów, podczas którego wyłoniono tegorocznego zdobywcę Grand Prix – Bartłomieja Kiecanę.

– Bardzo cieszymy się, że w Jaśle mimo tak trudnych warunków pandemicznych ten konkurs jest kontynuowany. Myślę, że jest to jeden z ważniejszych na arenie ogólnopolskiej konkurs dla młodych muzyków. Konkurs sprawiedliwy, który przyciąga szerokie środowisko muzyczne – podkreślił dr hab. Adam Klocek z Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek jury zwrócił także uwagę na wysoki poziom konkursu oraz fakt, że muzyka jest bardzo ważnym elementem promocji polskiej kultury na świecie. Radości z tego, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych adeptów sztuki, nie krył burmistrz Ryszard Pabian.

– Jest mi ogromnie miło że po raz kolejny możemy gościć, wprawdzie wirtualnie, ale tych młodych artystów z całego kraju. Nas ogromnie cieszy, że do naszego miasta zdecydowaliście się przybyć chociażby przez łącza internetowe, aby sprawdzić jak postępuje wasz rozwój, poddać się ocenie,a to przecież najlepszy sposób aby te swoje umiejętności rozwijać – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, który podziękował członkom jury za ich zaangażowanie oraz organizatorom za przygotowanie konkursu.

Gratulując wyróżnionym, organizatorzy i jurorzy wyrazili nadzieję, że kolejny XVII konkurs odbędzie się już w normalnych warunkach w 2023 roku

XV Ogólnopolski Konkurs Młodych instrumentalistów odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, partnerem wydarzenia był LOTOS, a wsparcia udzieliła Toyota Jasło.

JDK

Protokół XVI OKMI 2022

XVI Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów

Koncert Laureatów