XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Po rocznej przerwie, spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, Jasło znów na dwa dni stało się stolicą polskiego winiarstwa. Podczas XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle zaprezentowały się najlepsze polskie i zagraniczne regiony winiarskie. W dniach 28 – 29 sierpnia do miasta ściągali miłośnicy tego szlachetnego trunku niemal z całego kraju.

Na jasielskim rynku już sobotniego przedpołudnia trwał jarmark produktów regionalnych, gdzie miłośnicy swojskiego jadła raczyli się specjałami z południowej Polski, miodem, serami, wędlinami czy swojskim pieczywem. Miasto gościło wystawców z polskimi i zagranicznymi winami, którzy prezentowali swoje wyroby na 32 stanowiskach winiarskich. Uroczyste otwarcie imprezy miało miejsce w Jasielskim Domu Kultury. Na początku swoją impresję plastyczną na temat Międzynarodowych Dni Wina przedstawił Tigran Vardikyan, artysta, malarz i rysownik z Armenii od lat mieszkający w Bielsku – Białej. Artysta na oczach przybyłych tworzył piękne kompozycje z piasku na szkle, co można było śledzić na ekranie umieszczonym w sali widowiskowej JDK. – Drodzy państwo, nie zapomnieliśmy, pomimo rocznej przerwy, że wino na naszych terenach są produkowane. Ten trudny czas pokazuje, że zmieniają się miejsca, gdzie mieszkańcy naszego kraju szukają rozrywki. Myślę, że warto się u nas zatrzymać, po to, aby odwiedzić jasielskie winnice. Jest Jasielski Szlak Winny, na którym mieści się 16 winnic, które zapraszają do siebie, proponując nie tylko degustacje win, ale także produkty regionalne. Niektóre z nich mają również możliwość noclegu. Ta współpraca, która już od kilku lat trwa pomiędzy miastem, a Jasielskim Stowarzyszeniem Winiarzy, mam nadzieję, że będzie owocować rozwojem tych propozycji – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” podkreślił otwartość organizatorów wydarzenia na winiarzy z całej Polski. – Nie ma zbyt wielu imprez tej skali, gdzie zapraszani są winiarze z Podkarpacia, Małopolski, Lubuskiego, Świętokrzyskiego, Lubelskiego. Mamy przekrój winiarzy z całego kraju. I dzięki temu też sama impreza jest atrakcja dla odwiedzających. Nigdzie indziej nie ma możliwości spróbowania – dzisiaj podejrzewam około 150 lub 180 win z całej Polski, w jednym miejscu i czasie. Nigdzie indziej nie ma możliwości porozmawiania z tak dużą grupą winiarzy – podkreślił Leszek Szczęch, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura”.

Podczas otwarcia imprezy ogłoszono wyniki VIII Konkursu Polskich Win Jasło 2021. Następnie barwny korowód w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przeszedł ulicami Jasła na rynek. Tam organizatorzy – Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury i Leszek Szczęch, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” życzyli przybyłym miłych wrażeń z tegorocznego święta winiarzy. Ogłoszono także wyniki konkursu fotograficznego „Fauna i Flora Winnic”. Wystawę najlepszych prac można było oglądać podczas tegorocznej imprezy. W ramach tegorocznych Dni Wina odbyły się także warsztaty malarskie pod nazwa Barwy Wina zorganizowane przez Małgorzatę Hałkowską wiceprezes Stowarzyszenie Kobiety i Wino. Warsztaty poprowadzili artyści z jasielskiej grupy PLAJA – Bogdan i Małgorzata Samborscy wraz z Joanną Dyląg Faliszek i Janem Kukułą. Prace prezentowane były na zaimprowizowanym wernisażu na płycie rynku. W specjalnie przygotowanych tzw. ogrodach winnych, amatorzy i znawcy tego szlachetnego trunku mogli degustować wino oraz wymieniać swoje poglądy i spostrzeżenia na temat produkcji i uprawy winorośli. Wieczorem około 21.30 odbył się „Fire Show”, czyli pokaz taneczny ognia zaprezentowany przez Teatr Ognia „Błędne Świetliki” z Wrocławia. Sobotnie świętowanie zakończył seans filmowy w jasielskim Kinie „Syrena”.

Niedziela powitała wszystkich deszczem, co jednak nie zniechęciło miłośników szlachetnego trunku do odwiedzenia ogrodów winnych czy stoisk z produktami regionalnymi. W południe w jasielskiej Farze odprawiona została uroczysta msza święta w intencji winiarzy, której przewodniczył ksiądz Marek Drupka, a homilię wygłosił ksiądz Szymon Piękoś. Po mszy winiarze udali się w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej na Rynek. Imprezie towarzyszyło również spotkanie ze znakomitym dziennikarzem muzycznym i podróżnikiem – Marcinem Kydryńskim. Dawny dziennikarz radiowej Trójki, a obecnie Radia Nowy Świat podczas ponad godzinnego spotkania z fanami jego twórczości opowiadał o swojej najnowszej książce. „Dal” powstała na kanwie dawnych fotografii, pocztówek, listów, map i rycin z bogatej kolekcji autora.

Organizatorami dwudniowych XV. Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle były: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”, Miasto Jasło oraz Jasielski Dom Kultury.

pch