Wystawa w JDK: Wakacje ze sztuką

Uroczyste otrawcie wystawy „Podkarpackie impresje im. Karola Głowy” odbyło się w piątek 2 października br. w Jasielskim Domu Kultury. Ekspozycja jest pokłosiem warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży „Wakacje ze sztuką”, zorganizowanych przez Fundację im. Stefanii Woytowicz. Zajęcia prowadzone były przez zawodowych artystów rzeźbiarzy Małgorzatę i Bogdana Samborskich oraz plastyka Jana Kukułkę w jasielskiej pracowni MalGaleria II.

W warsztatach uczestniczyło 13 młodych osób. W ramach działań wzięli oni udział w jednodniowej wycieczce do Sandomierza oraz pięciodniowych warsztatach w jasielskiej MalGalerii II. Oprócz indywidualnych prac, wykonanych różną techniką, powstał także jeden wspólny duży obraz z serialowym ojcem Mateuszem.

Celem warsztatów – jak podkreśla Bożena Radwan, prezes Fundacji –  było zdobycie i poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu ceramiki użytkowej i artystycznej, rysunku, malarstwa i techniki decoupage’u pod okiem profesjonalistów. – Bardzo się cieszę, że młodzież może do nas przyjść i rozwijać swoje talenty. Fajnie, że mogą nieskrępowanie tworzyć w krótkim okresie czasu. W takim wspólnym działaniu jeden od drugiego coś podpatrzy, zasugeruje. Myślę, że te warsztaty bardzo twórczo rozwijają młodzież. Nie każdy musi być później zawodowym plastykiem, ale uważam, że takie działania są bardzo rozwijające i przydają się w życiu – mówił podczas wernisażu Bogdan Samborski, właściciel MalGalerii II.

Inicjatywę gorąco popiera również Elwira Musiałowcz – Czech, zastępca burmistrza Jasła. – Bardzo dziękuję, że mamy kogo wspierać, że najmłodsze pokolenie w tym uczestniczy, bo to znaczy, że będzie nowy narybek. (…) Atmosfera, którą tworzycie państwo (Samborscy – przyp. red.) w swojej galerii jest niesamowita. I to też jest wartość dodana dla młodzieży, która może od razu tworzyć, nie tylko we własnych domach, ale przebywać w takim miejscu, które na pewno jest dla nich inspiracją. Cieszę się, że odpowiadacie na te zaproszenia do wspólnej sztuki.

Zadanie zostało zrealizowane ze środków Miasta Jasła, przy wsparciu firm: Pikuła sp. z .o.o, Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Jaśle, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych sp. z o.o Jasło oraz Trans-Wiert sp. z o.o.

kp