Wystawa i pokaz batiku w Galerii JDK

„Batik po pszasnysku” to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać od 19 maja br. do 30 czerwca br. w galerii Jasielskiego Domu Kultury. Rozpocznie ją wernisaż, podczas którego odbędzie się pokaz wprowadzający w teorię i historię batiku. Spotkanie poprowadzi Tomasz Jakubowski, instruktor pracowni „Mamut”, działającej w ramach przasnyskiego Miejskiego Domu Kultury.
Batik to specyficzny rodzaj sztuki. Tym terminem określa się wytwarzanie barwnych tkanin przy pomocy nakładania wosku oraz wielokrotnego barwienia. Technologia batiku wywodzi się z terenów Azji południowo – wschodniej, tą metodą wytwarzano – i nadal tak się robi – materiały użytkowe (tkaniny na ubrania, zasłony itd.).
Na zajęcia do przasnyskiego „Mamuta” uczęszczają seniorzy, dorośli oraz młodzież. W ramach działalności pracowni, instruktor Jakubowski organizuje pokazy i warsztaty stacjonarne, ale także wyjazdowe – prezentujące i uczące techniki batiku. Przez kilkanaście lat funkcjonowania „Mamuta” powstało kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, o bardzo dużych rozmiarach. Na wystawach, które odbywają się nie tylko w Polsce, ale i za granicą, prezentowane są prace wykonane w ciągu kilku ostatnich lat. Cechuje je bardzo różnorodna tematyka, m.in. Muzycy w Batiku, Kompozytorzy, Ikona-Batik, Inspiracje, jak również indywidualne poszukiwania i zainteresowania twórców.