Wyborski w JDK

Prześwity, obrazy o ikonie”, to tytuł wystawy, którą można zwiedzać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Znajduje się na niej kilkadziesiąt prac uznanego gdańskiego artysty Pawła Wyborskiego.

– Chciałam bardzo serdecznie powitać naszego szczególnego gościa, który przyjechał do nas aż z Gdańska. Pan Paweł Wyborski jest bardzo płodnym i aktywnym artystą. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Prace zgromadzone na tej wystawie pochodzą z kilku cykli, a to co je łączy, to estetyka ikony – zwróciła się do przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

„Prześwity”, są próbą syntetycznego ujęcia większości dotychczasowych cykli obrazów Wyborskiego, inspirowanych estetyką ikony.

– Z pewnością w tych obrazach, które są dzisiaj w Jaśle, tych śladów trochę jest, czyli jakaś prześwitywalność tych obrazów, ukłon w stronę ikony jest wyrażony i odczytywalny. Są na tej wystawie dwa cykle: pejzaże ikony i tzw. wizjery, które zajmują się tym, co widać po drugiej stronie obrazu. Wizjery składają się z obrazów wyciętych, mają okienka, czasami okienka są tylko namalowane, lub wręcz wycięte. Chodzi o to aby pokazać, spróbować, zasugerować dalszy ciąg tego obrazu, ikony, jakiejś obecności, która może pod spodem nabudowuje się. Otóż ikona zasadniczo z definicji jest oknem. Prowadzi ku jakiejś innej rzeczywistości, spogląda na jakąś inną rzeczywistość – mówił Paweł Wyborski, autor wystawy.

Artysta zwrócił uwagę na charakterystykę tzw. wizjerów, które pozwalają bezpiecznie obserwować rzeczywistość poza zamkniętymi drzwiami. Lecz osoba z drugiej strony drzwi również może zajrzeć przez nasz wizjer i nawet jeżeli niewiele zobaczy z racji jego konstrukcji, to może zachwiać poczuciem bezpieczeństwa tamtej osoby.

– Idea tych wizjerów była m.in. właśnie taka, aby się zastanowić, czy tylko my oglądamy obrazy, czy może właśnie obrazy oglądają też nas. Wtrącają się w nasze życie, w taki sposób, że obserwują i pomimo tego, że często się intecjonalnie do takich obrazów zwracamy – podkreśla artysta.

Pejzaże wyciągają elementy krajobrazu z ikony. Przybliżają je odbiorcy.

– On jest nośnikiem pewnej atmosfery typowej dla ikony, którą określilibyśmy właśnie jako światło, okienność, jako tą prześwitywalność. W związku z tym obecne na tej wystawie pejzaże, mają opowiedzieć trochę o krajobrazie, ale używając nieco klimatu, atmosfery przynależnej stylistyce ikony – dodał Wyborski.

Wystawę można zwiedzać do 6 sierpnia br.

pch

Poprzedni artykułKK-T JDK zaprasza na rowerową wycieczkę do skansenu naftowego w Gorlicach – ZMIANA DATY!
Następny artykułKinowy Klub Dyskusyjny „Nostromo”: Złoto