Wspomnienie znanych jaślan

Franciszka Platówna – Rotter oraz Adam Loret będą bohaterami spotkania pt. „Znani Jaślanie”, które składa się z dwóch części: koncertu pieśni i arii oraz emisji filmu. Wydarzeniu, które rozpocznie się 8 października br. o godz. 17.00 w Jasielskim Domu Kultury, towarzyszyć będzie także wystawa plenerowa w parku miejskim. Wstęp wolny.

W koncercie „Pieśni i arie z repertuaru Franciszki Platówny-Rotter” wystąpią: Żaneta Groborz-Mazanek (sopran) oraz Joachim Kołpanowicz (fortepian).  – Pomysł koncertu i wystawy poświęconych Franciszce Platównie-Rotter (1894-1974), wybitnej i niesłusznie zapomnianej śpiewaczce operowej okresu międzywojennego rodem z Jasła, to kolejny efekt moich związków z Ziemią Jasielską, którą odwiedzam od wielu lat. Tu mieszkali moi dziadkowie, stąd pochodziła moja mama, tu znajduję źródła inspiracji urzeczona przyrodą, krajobrazem, małą architekturą, otoczona przyjaźnią i zrozumieniem rodziny dla moich pasji i twórczych działań (…). Jako śpiewaczka wraz z pianistą Joachimem Kołpanowiczem wykonamy – utrzymane w poetyce romantycznej – pieśni M. Karłowicza i S. Niewiadomskiego oraz arie operowe G. Verdiego, S. Moniuszki i G. Pucciniego, przybliżając wokalno-instrumentalne utwory tych kompozytorów, którzy w istotny sposób wpisali się w historię muzyki – wyjaśnia ideę koncertu Żaneta Groborz-Mazanek.

W drugiej części spotkania wyświetlony zostanie film pt. „Adam Loret – leśnik z charakterem”, wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw. Ogólnopolska premiera obrazu, w którym w tytułową rolę wcielił się Lesław Żurek, miała miejsce 24 lipca br. w warszawskim kinie Luna.  Trzy dni później pokaz regionalny odbył się w Jasielskim Domu Kultury.

Organizatorem wydarzenia, nad którym patronat objęła Maria Kurowska, poseł na Sejm RP, jest „Hothaus” Fundacja Wojciecha Terechowicza. Sponsor: Lasy Państwowe.

kp