Wieczór muzyczno-filmowy w hołdzie Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi

Muzeum Jazzu, Zamek Królewski w Warszawie oraz Miasto Jasło zapraszają na „Wieczór muzyczno-filmowy w hołdzie Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi”. Wydarzenie odbędzie się  4 grudnia br. o  godz. 17.00 w Arkadach Kubickiego na terenie Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp wolny!

W tym wyjątkowym spotkaniu udział wezmą muzycy, artyści oraz osoby związane z Jerzym Matuszkiewiczem. Spotkanie rozpocznie się od koncertu „Jazz Melomanów”, który zagra  Warsaw Dixielanders. Muzycy wykonają utwory „Dudusia” z lat 50. XX wieku, standardy jazzu tradycyjnego, swingu i dixielandu. W repertuarze znajdą się też kompozycje samego Jerzego Matuszkiewicza. Kolejnym punktem będzie projekcja filmu dokumentalnego „Na zawsze melomani”, z udziałem twórców obrazu reżysera Rafała Mierzejewskiego i scenografa Igora Mertyna. Podczas panelu dyskusyjnego, ilustrowanego slajdami z dokumentacją fotograficzną biografii artysty, poruszone zostaną tematy dotyczące życia Jerzego Matuszkiewicza, jego udziału w najważniejszych etapach rozwoju jazzu w powojennej Polsce oraz osiągnięć w dziedzinie muzyki filmowej i piosenkach. W opowieści wezmą udział goście honorowi, m.in. z Jasła, rodzinnego miasta Jerzego Matuszkiewicza oraz muzycy i krytycy jazzowi. Take It Easy, ceniony zespół  saksofonisty jazzowego Przemka Dyakowskiego wykona z Joanną Knitter utwory z muzyką Jerzego Matuszkiewicza, które ukazały się na albumie „Ach, to był szał…”.  Bazą do improwizowanej zabawy będą utwory „Dudusia” Matuszkiewicza, w przepięknej interpretacji muzyczno-wokalnej.  Wieczór poprowadzi Paweł Sztompke, znany dziennikarz i krytyk, znawca jazzu. Natomiast, zarówno przed wydarzeniem, w przerwie, jak i po zakończeniu będzie można obejrzeć wystawę „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Kalendarium życia”, ilustrującą najważniejsze wydarzenia z życia artysty. Jej autorami są Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu oraz  Ewa Kałużna, członkini Fundacji.

Muzeum Jazzu składa serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta i Domu Kultury w Jaśle oraz dyrekcji Zamku Królewskiego w Warszawie za pomoc przy realizacji wydarzenia.

***

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, ceniony twórca i artysta zmarł 31 lipca br. w wieku 93 lat. Legendarny muzyk jazzowy, nazywany „lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani, a także zasłużonym kompozytorem muzyki filmowej, z ogromnym dorobkiem. Urodził się w Jaśle, i przez całe życie aktywnie związany był z tym miastem. Grał jazz w heroicznym okresie katakumb i w lepszych czasach, gdy pełnią życia tętniły polskie jazz cluby. Uczestniczył w pierwszych festiwalach jazzowych w Sopocie, pierwszych Jazz Jamboree, wprowadził jazz do Filharmonii Narodowej. Jazz towarzyszył Dudusiowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczył się też inny obszar twórczości – muzyka do filmów, seriali i piosenek. Napisał muzykę do szlagierów „Czterdzieści lat minęło”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki szybki Bill”. W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.

(jdk)