Warsztaty teatralne: pomysłowość i kreatywność

Przez trzy dni (25-27 stycznia br.) w Jasielskim Domu Kultury trwały warsztaty teatralne dla młodzieży, podczas których młodzi adepci sztuki aktorskiej uczyli się m.in. świadomości własnego ciała, wyrażania swoich uczuć i emocji, ale przede wszystkim przygotowywali się do premiery spektaklu „WYczarujMY”, która odbędzie się już 3 lutego br. w JDK.

Warsztaty teatralne

Głównymi uczestnikami warsztatów byli młodzi ludzie, którzy uczęszczają na artystyczne zajęcia do JDK, ale swoją przygodę z teatrem dopiero rozpoczynają. Jednak przygotowania do spektaklu to nie wszystko. Wartością dodaną tych spotkań jest też aspekt społeczny. – Uczą otwartości, pewności siebie, przełamują swoje lęki, nieśmiałość. Jest to też wyjście ze strefy komfortu i lenistwa, siedzenia w domu – mówi Grażyna Żygłowicz, instruktor teatralny JDK. – I młodość – cudowny, piękny czas na to, aby rozwinąć skrzydła, realizować swoje pasje, zarażać entuzjazmem, a nie siedzieć „z nosem w smartfonie”. Polonistka z wykształcenia i pedagog w jednym, zwraca też uwagę na bardzo istotny element – integrację –  Niektórzy już fajnie się dogadują, współpracują, nawiązują się nowe przyjaźnie. Co w tej rzeczywistości popandemicznej jest bardzo istotne. A okres ferii to czas wolny i jest okazja, żeby ciekawie spędzić ten czas – podkreśla prowadząca warsztaty.

Warsztaty teatralne

Prowadząc warsztaty czy zajęcia teatralne, nie stawia się w roli reżysera, który na siłę realizuje swoje pomysły. Grażyna Żygłowicz ceni sobie najbardziej obustronną współpracę. – Przekazujemy sobie nawzajem wiedzę sceniczną. Szukam inspiracji w różnych miejscach, a młodzież, która ma wyczucie, świadomość, chłonie te wiedzę. Mało tego, oni sami próbują znaleźć jakieś rozwiązania, podpowiadają. I ta współpraca jest fajna, bo ja nie stawiam się w roli reżysera, który uparcie realizuje tylko swoją wizję. Biorę pod uwagę ich pomysły. Bardzo sobie to cenię, bo to są kreatywni, otwarci młodzi ludzie. I to się sprawdza – dodaje na zakończenie.

kp

Warsztaty teatralne