Hanna Banaszak: W moim magicznym domu

Koncert znakomitej wokalistki jazzowej Hanny Banaszak zakończył tegoroczne JasMaty. Artystka wystąpiła na scenie Jasielskiego Domu Kultury w niedzielę, 28 listopada br. Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym wydarzenia była Toyota Jasło.

Kompozytorka i poetka zaśpiewała utwory, do których teksty napisali najwięksi poeci XX wieku. – Miałam w życiu bardzo dużo szczęścia, ponieważ pisywali dla mnie wybitni autorzy: Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski. Niewiele jednak miałam wspólnego z wierszami mojej ulubionej poetki Agnieszki Osieckiej. Od niedawna śpiewam jeden z jej wierszy „Przyjdę do siebie”– mówiła podczas koncertu Hanna Banaszak. Wśród wielu kompozycji nie mogło zabraknąć „W moim magicznym domu” z tekstem Magdaleny Czapińskiej i muzyką Janusza Strobla, które usłyszała i zaśpiewała publiczność razem z artystką. Na bis „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, której autorem słów jest Wojciech Młynarski, zaś muzykę skomponował Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Temu drugiemu poświęcone są zresztą całe JasMaty. Piosenkarka  zadedykowała zmarłemu w lipcu tego roku kompozytorowi  ich ulubioną balladę Duke’a  Ellingtona’a, do której napisała tekst. Przy okazji wspomniała początki swojej kariery, którą rozpoczęła pod koniec lat 70. XX wieku. – Kiedy miałam 18 lat, Duduś usłyszał mnie na festiwalu „Złota tarka” w Warszawie. Śpiewałam wtedy z zespołem jazzowym „Sami swoi”. Duduś  usłyszał jak śpiewam „Summertime” i zaanonsował mnie w środowisku najwybitniejszych twórców. Kto wie co by było, gdy wtedy tego nie zrobił. Dziękuję Ci Dudusiu, na zawsze już zostaniesz ze mną – mówiła wzruszona piosenkarka.

Specjalnie skomponowany na wizytę w Jaśle utwór pr. „Mazurek w Jaśle” wykonał perkusista… Andrzej Mazurek. Jak podkreśla Hanna Banaszak, jest on wyjątkową osobą w jej życiu, ponieważ pracują razem od 28 lat. Mazurek jest muzykiem instrumentalistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował z orkiestrami: Zbigniewa Górnego, Alex Band i Kukla Band oraz zespołem Super Duo. Od 1994 roku na stałe współpracuje z Hanną Banaszak, z którą dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych. Artystce towarzyszyli także: kontrabasista, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu Andrzej Wrombel oraz najmłodszy nabytek – pianista, wokalista i kompozytor Jacek Szwaj, który zaśpiewał „Pogodę ducha”. W tym wyjątkowym koncercie pojawił się także wątek muzyki filmowej. Hanna Banaszak wystąpiła – jak sama to określiła – w charakterze trąbki. Było to oryginalne wykonanie utworu z filmu „Dzieci Sancheza” z 1978 r.

Niedzielne spotkanie muzyczne miało wyjątkowy charakter, było liryczne, a jednocześnie bardzo energetyczne. Publiczność opuszczała Jasielski Dom Kultury zachwycona i urzeczona wielką artystką.

kp