Uroczyście i patriotycznie

Uroczysty koncert laureatów III Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej ”Niepodległa, Niepokorna” zakończył tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego. W niedzielę, 15 sierpnia br. w Parku Miejskim wystąpili zwycięzcy konkursu, który został przeprowadzony w maju tego roku w Jasielskim Domu Kultury.

Rok 2021 jest rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dlatego w tej edycji konkursu zachęcaliśmy do wyboru patriotycznych tekstów tego poety. Takie teksty pojawiły się i zostały nagrodzone – mówi Ewa Grzebień, kierownik działu Animacji i Kultury w Jasielskim Domu Kultury i jednocześnie instruktor muzyki.

Podczas koncertu usłyszeliśmy poezję i pieśni patriotyczne z lat 1918 – 1945 w wykonaniu młodych uzdolnionych artystycznie ludzi z Jasła i okolic. Recytatorów i wokalistów oceniało jury konkursowe: Jacek Buczyński, aktor i reżyser oraz Elżbieta Bukowiec muzyk, nauczyciel skrzypiec PSM I st. w Jaśle.

Głównym celem tej edycji konkursu było m.in. przypomnienie ważnych rocznic historycznych poprzez prezentację poezji i pieśni patriotycznych (szczególnie z okresu II wojny światowej), wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych, upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej oraz dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa. – Poprzez organizację tego konkursu chcemy także zachęcić młodzież do pogłębiania znajomości polskiej poezji i pieśni o tematyce patriotycznej, zainspirować do poszukiwania utworów mało znanych i zapomnianych – dodaje E. Grzebień.

 Podczas koncertu można było usłyszeć takie utwory jak: „Rozkwitają pąki białych róż”, „Legiony to”, „Zasmuciła się piosenka”, „Warszawo ma”, „Kołysanka”, „Dziś idę walczyć mamo”, „1 sierpnia”, czy „Dorota”. Recytowane były także teksty Tadeusza Gajcego „Wczorajszemu” oraz „Polacy” i „Z głową w karabinie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Po koncercie, nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Jaśle wręczyła Elwira Musiałowicz-Czech, wiceburmistrz Jasła. – Cieszę się, że ten dzień świętujemy wraz z młodymi, bardzo zdolnymi wokalistami i recytatorami. Takie konkursy nie są bez przyczyny. Ci młodzi ludzie pokazali  nam, jak z wielką werwą, ogromnym zaangażowaniem świętować, śpiewać i cieszyć się niepodległością.

W koncercie wystąpili: Kinga Krygowska, Aleksandra Rak, Julia Bora, Jonatan Maciejowski, Oliwia Przybyłowska, duet Weronika Dębska – Zuzanna Niebieszczańska, Anna Kiszka, Natasza Litwa, Kornelia Węgrzyn, Faustyna Dziedzic, Kamila Zawada oraz Kinga Zych.

kp