Szwedzki jazzman w JDK

Jazz to jego pasja, uwielbia żurek i koncerty w Polsce. W niedzielny wieczór (23 kwietnia br.) w Jasielskim Domu Kultury wystąpił szwedzki saksofonista Göran Larsen wraz z towarzyszącymi mu polskimi muzykami, z którymi tworzy znakomity kwartet.

– Dobry wieczór! Witamy na naszym koncercie – zwrócił się po polsku do przybyłych Göran Larsen – Jeśli ktoś z państwa sądzi, że mówię po polsku, to odpowiadam – owszem – nie! Cieszę się, iż mogę wystąpić przed państwem, gdyż uważam, że Polska jest fantastycznym krajem i uwielbiam polską publiczność – dodał tym razem już po angielsku szwedzki muzyk.

Muzycy rozpoczęli swój występ od jazzowej interpretacji klasycznej szwedzkiej melodii, mającej ponad 160 lat. Jednak nie tylko szwedzkie utwory zdominowały ten wieczór pełen jazzowych improwizacji. Artyści zaprezentowali również kompozycje autorstwa kontrabasisty Jarosława Michaluka oraz sięgnęli po ludowe piosenki z Podlasia w folkowo – jazzowej aranżacji, w tym m.in. „Zachodźże słoneczko”. Göran Larsen podzielił się także z publicznością swoimi muzycznymi przemyśleniami oraz przybliżył genezę poszczególnych utworów. Jazzowy wieczór zakończyła niemal dwustuletnia melodia pt. „Dear Old Stockholm”. Przybyli nagrodzili występ gromkimi brawami.

pch