Święto wina już za nami

XVII Międzynarodowe Dni Wina już za nami. Przez ostatni weekend sierpnia Jasło ponownie było stolicą polskiego winiarstwa. Z całej Polski zjechali do grodu Bartłomieja znawcy, koneserzy i pasjonaci wyrobów winiarskich. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyły koncerty, pokazy taneczne oraz Jarmark Produktów Regionalnych i Rękodzieła Artystycznego.

Nieodłącznym aspektem spożywania tego trunku jest włączenie go w religię, tradycję, rozrywkę i sztukę, przez co zaczął być nierozerwalnie związany z kulturą. Wydarzeniem towarzyszącym świętu winiarzy był piątkowy finałowy koncert V Letnich Warsztatów Big Bandowych, który odbył się w piątek, 25 sierpnia br., o godzinie 18.00 w Jasielskim Domu Kultury. W trakcie wydarzenia młodzi adepci sztuki muzycznej przybliżyli publiczności umiejętności nabyte podczas zajęć. Młodzi muzycy przez pięć dni pracowali pod okiem znakomitych muzyków: Roberta Pisarka, Adriana Faryja i Rafała Czarneckiego. Inicjatorem warsztatów był Wojciech Nowicki, instruktor ds. muzyki w JDK. Przez dwa dni, w sobotę i w niedzielę na jasielskim rynku chętni jaślanie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, z których później, w formie kolażu, powstanie projekt graficzny nawiązujący do realizowanego przez Miasto Jasło projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”.

W sobotę w JDK odbyły się warsztaty barwienia i malowania tkanin metodą batiku. Od wczesnych godzin przedpołudniowych chętni mogli poznawać sztukę polegającą na malowaniu wzorów gorącym woskiem i wielokrotnym zanurzaniu tkaniny w kąpieli barwiącej. Warsztaty prowadziły uczestniczki zajęć z pracowni batiku Jasielskiego Domu Kultury wraz z instruktorkami placówki – Anną Brożyna i Katarzyną Wójcik.

Kapryśna pogoda nie pokrzyżowała zbytnio sobotnich planów organizatorom wydarzenia. Wręczono nagrody uczestnikom jubileuszowego X Konkursu Polskich Win. W tym roku jury oceniało 358 win zgłoszonych przez 78 producentów.

– Drodzy państwo. Międzynarodowe Dni Wina, to okazja do spotkania, nie tylko z państwem, ale także z naszymi gośćmi z miast partnerskich ze Słowacji, Ukrainy i Węgier, których staramy się zapraszać na to wydarzenie. Są to miasta z którymi na co dzień współpracujemy, a które odwiedzamy, gdy oni także chcą się pochwalić swoim dorobkiem. Część z nich jest także miastami winiarskimi. Drodzy państwo, dziękuję wam serdecznie, że po raz kolejny jesteście na jasielskim rynku, bo dla was ci winiarze pracują i pozostaje tylko życzyć państwu wspaniałych wrażeń – powitał przybyłych Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” podkreślił, że nawet burza, nie przestraszyła przybyłych na imprezę.

– Mamy nadzieję, że macie państwo na tyle dobrego humoru, chęci i czasu, aby się tutaj bawić. Mamy 43 winnice. Zapraszamy na wszystkie stoiska, są potrawy regionalne itp. Mamy piękny wieczór, proszę się dobrze bawić. Pomyślności! – zwrócił się do obecnych Leszek Szczęch, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura”.

Ogłoszono także wyniki konkursu fotograficznego „Winne opowieści”. Tegoroczna edycja konkursu fotograficznego, organizowanego przez Muzeum Regionalne w Jaśle wraz z Jasielskim Stowarzyszeniem Winiarzy spotkała się z rekordowym zainteresowaniem. Wpłynęło 240 prac od 64 autorów. Spośród nadesłanych zdjęć przygotowana została wystawa plenerowa, która była prezentowana podczas tegorocznych Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle. W specjalnie przygotowanych tzw. ogrodach winnych, amatorzy i znawcy tego szlachetnego trunku, mogli degustować wino oraz wymieniać swoje poglądy i spostrzeżenia na temat produkcji i uprawy winorośli.

„Solo i w duecie” – to tytuł koncertu w wykonaniu Karoliny Polak i Mikołaja Majdy, solistów Jasielskiego Domu Kultury. Podopieczni Ewy Grzebień, instruktora muzyki JDK, zaprezentowali m.in. kompozycje z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Kuby Badacha, Willa Smitha, Ewy Bem, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Napiórkowskiego, Elvisa Presleya, Franka Sinatry czy grup Radiohead i Kwiat Jabłoni.

Sobotni koncertowy wieczór zakończył występ zespołu Mellow Tone Project, projektu Wojtka Nowickiego. Muzyk, aranżer, pianista i instruktor muzyki z Jasielskiego Domu Kultury wraz z saksofonistą Adrianem Faryjem przypomnieli m.in. kompozycje Jesse Harisa, Stevie Wondera, czy Duke’a Ellingtona.

Niedziela przywitała wszystkich upałem. Aura nie zniechęciła jednak jaślan i gości do odwiedzenia stoisk z rękodziełem i potrawami regionalnymi. W samo południe w jasielskiej Farze odprawiona została uroczysta msza święta w intencji winiarzy. Po mszy winiarze udali się na Rynek, gdzie powitała ich kapela „Trzcinicoki”. Zespół prowadzony przez Stanisława Marszałka, przypomniał pieśni z regionu. Po południu efekty zajęć projektu „Zatańcz ze mną” zaprezentowali mieszkańcy Jasła, w różnym wieku, którzy lubią tańczyć. Przez kilka tygodni uczestniczyli w warsztatach tanecznych, by wspólnie wystąpić przed publicznością na jasielskim rynku. Tancerzom towarzyszyła kompozycja jasielskiej grupy „That’s Ok”, którą tworzą Kornelia i Aleksandra Mistachowicz.

„Nostalgicznie i lirycznie” to tytuł koncertu w wykonaniu wokalistów jasielskiego Domu Kultury i Konrada Bilskiego, który znakomicie sprawdził się w roli prowadzącego dwudniowe wydarzenie.

Wystąpili: Natasza Litwa, Laura Gondek, Aleksandra Wietecha, Onofrio Della Medaglia, Zuzanna Zagórska i Eliza Mlicka, podopieczni Ewy Grzebień, instruktora śpiewu JDK.

Miłośnicy dobrej muzyki wysłuchali utworów z repertuaru: Andrzeja Zauchy, Amy Winehouse, Katie Melua, Roberty Flack, Michała Bajora, Toto Cutugno, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Łucji Prus, Leszka Długosza oraz grupy Queen.

Przybyli na Międzynarodowe Dni Wina zgodnie podkreślali, że klimat tego wydarzenia przyciąga co roku również gości z innych  regionów Polski. Organizatorzy wydarzenia: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Jasielskiego Stowarzyszenie Winiarzy – Vunum Pro Cultura. Partnerzy wydarzenia: Województwo Podkarpackie, Stowarzyszenie Somelierów Polskich, Muzeum Regionalne w Jaśle, Ser jest Ser, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Eurowin spółka z o.o., Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar”. Patronat medialny: Czas Wina, Enoportal.pl, Nasze winnice, Otovino.pl, magazyn Ferment, magazyn Food service, Eat Polska, Trybuszon, Radio Kulinarne, Przegląd gastronomiczny, Winicjatywa.pl

pch