Studnia Kulturalna JDK pod znakiem teatru

Gościem 123. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury był Teatr BWA z Sanoka, który wystawił przed jasielską publicznością dwa spektakle: „O szkodliwości palenia tytoniu” według Antoniego Czechowa oraz „Małe Kina” według Michała Witkowskiego.

Bohater pierwszego spektaklu, Iwan Niuchin, został zmuszony przez żonę (właścicielkę szkoły muzycznej i pensji dla panien) do wygłoszenia wykładu na cele dobroczynne. Prelegent szybko jednak z tematu dotyczącego szkodliwości palenia zszedł na tematy osobiste, dzieląc się nieoczekiwanie ze słuchaczami wspomnieniami na temat swojego życia i relacji małżeńskich. Czechow w swoim monodramie ukazuje człowieka, który sprzeciwia się ramom obyczajowym w które sam dobrowolnie się wtłoczył, ma on jednak zbyt mało silnej woli, aby z nich się wyzwolić.

Z kolei „Małe kina” ukazuje kobietę na tzw. „życiowym zakręcie”, nieco tragiczną, przesiadującą w barach, aby kolejnym przypadkowo poznanym osobom snuć opowieść o swoim życiu. Pozbawiona złudzeń, momentami szczera aż do bólu dzieli się w jednym z lokali z przypadkowym mężczyzną swoją biografią zawierającą żal za niespełnionym aktorstwem i brakiem silnej woli do realizacji planów.

Na szczególną uwagę zasługują aktorzy wcielający się w role owych życiowych rozbitków: Andrzej Kutiak i Katarzyna Góralska. Dopracowane w każdym detalu emocje, które przekazują na scenie udzielają się publiczności i skłaniają do refleksji nad własnym życiem. Spektakle wyreżyserował i zaadaptował obecny także podczas jasielskiego spotkania Sławomir Woźniak.

pch