,,Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” – spektakl w JDK

16 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystawiona zostanie sztuka zatytułowana ,,Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego. Spektakl doskonale wpisuje się w uroczystości beatyfikacyjne, które obchodzić będziemy 10 września 2023 r. w Markowej. Cena biletu wynosi 10 zł.

Ulmowie. Rodzina, jakich wiele żyło przed wojną w podkarpackich wioskach. Zwykli ludzie w czasie pokoju, w czasie wojny zdobyli się na czyny, które historycy określają mianem heroicznych, upamiętnianych przez muzea. O niezwykłym bohaterstwie Józefa i Wiktorii niełatwo jest jednak mówić bez wpadania w patos.
Nie o sprawiedliwości, patosie i bohaterstwie jest to jednak opowieść, a w każdym razie nie tylko. O takich sąsiadach jak Ulmowie mawiało się: ludzki, prawdziwy człowiek! Spektakl stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga. Jeżeli bowiem wolno nam zgadywać, co kierowało Ulmami podczas ukrywania żydowskich sąsiadów, zakładamy, że były to właśnie te wartości.

Obsada: Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Robert Żurek, Robert Chodur.
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Stochalska.
Reżyseria świateł i projekcje: Eliasz Styrna.

Plakat informujący o spektaklu sprawiedliwi historia rodziny ulmów. Na czarnym tle napisy w kolorze złota oraz budynek ze szpiczastym dachem, którego tło stanowią zdjęcia. Na plakacie, który dookoła jest otoczony złotą ramką znajdują się także informacje o obsadzie, twórcach oraz terminie i cenie biletu. Ponadto w prawym górnym rogu jest logotyp teatru, natomiast na dole, po lewej stronie znajduje się logo tojoty, zaś po prawej logo jasielskiego domu kultury. Nad nim jest logo podkarpackie przestrzeń otwarta i urzędu marszałkowskiego w rzeszowie