Spotkanie autorskie z Anną Maziuk: Bardziej boję się ludzi niż wilków

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Jasielski Dom Kultury były organizatorami pierwszego w tym roku spotkania autorskiego. Jego bohaterką była Anna Maziuk, dziennikarka, autorka książki „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”. Wspólna inicjatywa placówek była połączeniem „Rozmów o regionie” (MBP) oraz Klubu Ludzi z Pasją (JDK). Spotkanie odbyło się 11 stycznia br. w sali widowiskowej JDK.

Wydana w październiku ubiegłego roku debiutancka książka Anny Maziuk zbiera świetne recenzje czytelnicze. Dziennikarka z dużym znawstwem tematu charakteryzuje naszego  krajowego wilka, ale też i ludzi, którzy żywią do drapieżników skrajne uczucia. Z reporterskiej opowieści autorki wyłania się wilk dziki, ale nie zły. – Odkąd wyszliśmy z lasu, to przestaliśmy je (wilki -przyp. red.) rozumieć. A jak przestaliśmy używać zmysłów – tak jak robią to zwierzęta –  to las zaczął nas przerażać i mieszkający w tym ciemnym lesie wilk też – mówiła podczas spotkania w JDK Anna Maziuk.

Anna Maziuk

„Instynkt. O wilkach w polskich lasach” opowiada o skomplikowanych relacjach człowieka ze zwierzęciem, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem. Użyty w tytule „instynkt” nawiązuje do tego co jest „pierwotnie właściwe, coś co nam podpowiadało, jak różne rzeczy robić… Próba odłączenia w dzisiejszych czasach od instynktów jest strasznie zgubna” – tłumaczy autorka.

Zafascynowana wilkiem dziennikarka, przedstawia go jako zwierzę bardzo rodzinne, tworzące silne więzi. Bohaterami jej książki są także ludzie – naukowcy i pasjonaci, którzy poświęcili życie badaniu i ochronie wilków, fotografowie, hodowcy, leśnicy oraz myśliwi.

(kp)

Anna Maziuk i Dorota Woźnica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle

Anna Maziuk – (ur. 1986) – dziennikarka, propagatorka wiedzy o przyrodzie, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książki „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Newsweeku Psychologii”, „Tygodniku Powszechnym” i „Zwierciadle”. Związana z Fundacją i pismem „Kosmos dla Dziewczynek”, w którym opowiada dzieciom o przyrodzie. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i dorosłych związane z tworzeniem, często inspirowane wyprawami w dzicz. Mieszka na Warmii.