Sekret zaklęty w muzyce

Czy niechęć do fortepianu, może przerodzić się w chęć opanowania gry na tym instrumencie? Tak, pod warunkiem, że u młodego adepta tej sztuki rozwinie się chęć zgłębiania muzyki Fryderyka Chopina. Spektaklem „Madame Pylińska i sekret Chopina”, rozpoczęły się tegoroczne XIV Jesienne Spotkania z Teatrem. Wydarzenie rozpoczęło tegoroczną edycję teatralnego święta w Jasielskim Domu Kultury, w poniedziałek, 17 października br.

Mam nadzieję, że te kilka wieczorów spędzonych z tegorocznymi spektaklami będzie dla państwa miłymi chwilami. Dzisiejszy spektakl mówi o tym, jak wielką wartością jest wrażliwość, jak ważne w naszym życiu są kultura i sztuka. Wysłuchają państwo pięknych kompozycji Fryderyka Chopina, a co ważne dzisiaj przypada również 173 rocznica śmierci tego wielkiego kompozytora. Cieszę się ogromnie z państwa obecności i życzę pięknego wieczoru – powitała przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

Mały Éric nie cierpiał fortepianu, do chwili, gdy uwielbiana przez niego ciotka Aimée zagrała na nim kompozycję Chopina. Od tego momentu młody meloman zapragnął zgłębiać sztukę gry na tym instrumencie. Później jako student filozofii w Paryżu, zaczął pobierać lekcje u polskiej emigrantki, madame Pylińskiej. Ta ekscentryczna i ogromnie pomysłowa dama udzieliła mu nie tylko lekcji muzyki, ale jakże ważnej lekcji życia, na która złożyły się dźwięki przyrody, ćwiczenie fizycznej zręczności, uczucia, emocje, a nawet… obcowanie z zaświatami. Madame Pylińska wierzyła bowiem, że zwierzęta, jak i ludzie bywają muzykalne, a dusze ludzkie odradzają się pod postaciami m.in. sikorek.

Przedstawienie powstało na podstawie autobiograficznej powieści francuskiego pisarza i dramaturga Érica – Emmanuela Schmitta i stanowi hołd pisarza dla jego nauczycielki muzyki.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tegorocznym partnerem wydarzenia XIV Jesiennych Spotkań Teatrem jest: Unimot – Polska Multienergetyczna Grupa Kapitałowa zarządzająca siecią stacji paliw AVIA a partnerem motoryzacyjnym Toyota Jasło.

pch