Ryby oczami Macieja Zielińskiego. Finisaż w Galerii JDK

Wystawa prac Macieja Zielińskiego „W krzywym akwarium” została uroczyście zamknięta z towarzyszeniem samego artysty. Finisaż ekspozycji odbył się 24 lutego br.

Żegnamy się z wystawą pana Macieja Zielińskiego. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy w naszej Galerii gościć pana, przede wszystkim pana prace. To co możemy jeszcze dziś oglądać na tej wystawie to połączenie wypowiedzi plastycznej, składającej się z malarstwa akrylowego i kolażu – powiedziała  podczas finisażu Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Maciej Zieliński, urodzony w 1977r. w Legnicy, dzieciństwo i młodość spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo – Hutniczej, na kierunku Telekomunikacja. Po dwóch latach zmienił jednak uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.

Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi projektami,  Zieliński powrócił do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które tworzą dziś serię „ Maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik, znalazł swój ulubiony sposób pracy.  Cykl o rybach i morzu powstał niejako przez przypadek. – To dłuższa historia, która zaczęła się od cyfrowych kolaży, które musiały mieć tematykę morską. Te statki i ryby wyszły – moim zdaniem – całkiem fajnie, ludziom też się zresztą spodobały.(…)  Zachęcono mnie do tego, żeby spróbował ryby przełożyć na formę obrazu. Zacząłem więc szukać sposobu, żeby były trochę podobne do tych cyfrowych kolaży, ale czymś namacalnym, co jest jednostkowe. I tak powstała cała seria kolaży ryb – wyjaśnił tajemnicę kolekcji artysta.

kp