Prześwity w Galerii JDK

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac Pawła Wyborskiego, malarza i socjologa kultury. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Prześwity, obrazy o ikonie”, gdańskiego artysty odbędzie się w czwartek, 30 czerwca br., o godzinie 18.00 w Galerii JDK.

„Prześwity”, są próbą syntetycznego ujęcia większości dotychczasowych cykli obrazów Wyborskiego, inspirowanych w szerokim sensie estetyką ikony. Swoistym dla tego zamysłu jest zwrócenie uwagi nie tyle na jakąś z charakterystyk ikony, ile na ogólną strategię działania malarskiego, polegającego na zróżnicowanych próbach zakrywania czy też zakłócania porządku treści i motywów, jednocześnie z intencją, aby poprzez ten zabieg nadać przedstawieniom dodatkowy sens. Wystawę można zwiedzać do 6 sierpnia br.

***

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim).

Malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu dwóch wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska (2016, 2017, 2018, 2019, 2020) oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów artystycznych: Nowa Ikona oraz Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Mieszka w Gdańsku. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw krajowych, które spotkały się z ciepłym przyjęciem odbiorców.

Prace i bieżące informacje dotyczące twórczości artysty, można znaleźć na jego Facebookowej stronie: www.facebook.com/PawelWyborskiArt lub na Instagramie: pawelwyborski_art

JDK