Nominowany do Oscara i zdobywca pięciu niemieckich nagród filmowych „Pokój nauczycielski” będzie można obejrzeć 24 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie JDK „Syrena”. Projekcja obrazu odbędzie się w ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Bilety w cenie 18 zł można kupić w sekretariacie JDK lub on line. KUP BILET
Zadanie realizowane przez Jasielski Dom Kultury jest wydarzeniem psychoedukacyjnym, które ma na celu promowanie wiedzy psychologicznej i zdrowia psychicznego wśród młodzieży Jasielszczyzny. – Od jakiegoś czasu sprawa zdrowia psychicznego powraca w bardzo różnych konwencjach i przestrzeniach. I wśród wielu osób, w różnym wieku. Dla mnie temat zdrowia psychicznego wiąże się bezpośrednio z komfortowym życiem. Jasielski Dom Kultury chce zapewnić mieszkańcom Jasła i okolic dobre, komfortowe i kulturalne życie. Dlatego pomysł na to, aby zaprosić państwa nie tylko do wspólnego obejrzenia filmu „Pokój nauczycielski”, ale również do rozmowy. Chcemy wypełnić pewną przestrzeń pomiędzy tym, co w kinie i tym, co wewnątrz nas. W naszej psychice, w naszych emocjach. Dlatego pomysł na wydarzenie „Między kinem a psychologią” – wyjaśnia ideę wydarzenia Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Pokaz filmu poprzedzony zostanie krótką prelekcją Pawła Górniaka, psychologa i psychoterapeuty, natomiast po projekcji odbędzie się dyskusja z publicznością, której punktem wyjścia będą wątki zawarte w filmie. Podczas rozmów poruszone zostaną tematy dotyczące zdrowia psychicznego, jego profilaktyki, a także nieustannie zachodzących zmian społecznych, zwłaszcza w czasie pandemii i po jej zakończeniu. – Bardzo się cieszę, że psychoedukacja trafia do kina, ponieważ to coś, czego nam bardzo brakuje. Zarówno na poziomie edukacji szkół średnich, jak i w życiu. Jest to taka szczepionka, która ma szansę ochronić nas przed różnymi kryzysami zaburzeń psychicznych. Przez to, że identyfikujemy się z jakimś bohaterem filmowym, jakąś opowieścią, historią, mamy szansę dotknąć naszych czułych strun, naszych emocji. Myślę, że wielu z nas ma takie filmy, do których wraca, które nas bawią, śmieszą, wywołują płacz. Często nawet celowo do nich wracamy po to, żeby te emocje wywołać. I to już jest najlepszy dowód na to, że kino ma moc terapeutyczną – mówi Paweł Górniak.
Program spotkania obejmie także konkurs z nagrodami. Projekt rozpocznie cykl spotkań poświęconych problemom dorastającej młodzieży, propagujących jednocześnie kino o wysokich walorach artystycznych.
kp