Pracownicy JDK uhonorowani przez Prezydenta RP

12 złotych, 1 srebrny i 10 brązowych medali za długoletnią służbę otrzymali pracownicy Jasielskiego Domu Kultury. Uroczystość wręczenia odznaczeń nadanych przez prezydenta RP odbyła się 27 października br. w Jasielskim Domu Kultury. Aktu dekoracji dokonała Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

Miałam zaszczyt i przyjemność wręczyć odznaczenia państwowe osobom szczególnie zasłużonym w swojej pracy zawodowej. Bardzo państwu dziękuję  za tak wzorową postawę. Te chwile zawsze są wzruszające, ponieważ został wyróżniony państwa wkład pracy na rzecz kultury, na rzecz tego domu kultury i społeczeństwa lokalnego – powiedziała gratulując odznaczonym wicewojewoda.

Jednocześnie podkreśliła, że kulturę tworzą ludzie wrażliwi na piękno, na rzeczy wartościowe i ponadczasowe. – To właśnie dzięki państwa pracy, państwa ambicjom i zaangażowaniu, tutaj integruje się lokalna społeczność. To tutaj przekazujecie kulturę w wielu obszarach. Bo kultura to teatr, muzyka, taniec, historia. Tutaj spotykają się zarówno dzieci, jak i młodzież. Tutaj spotykają się i doświadczają wielu radości i wrażeń osoby dorosłe i seniorzy.  

Medal za długoletnią służbę przyznawany jest w trzech stopniach (złoty, srebrny i brązowy) za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa. Podstawę prawną stanowi art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawa o Orderach i Odznaczeniach z 16 października 1992 roku. Medale nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.  28 września br. Prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe 23 pracownikom Jasielskiego Domu Kultury. Medalem złotym uhonorował: Annę Brożynę, Helenę Gołębiowską, Sławomira Gołębiowskiego, Tadeusza Gorczycę, Ewę Grzebień, Teresę Hołowicką, Magdalenę Kardaś, Irenę Kobak, Małgorzatę Kuchtę, Ewę Kusiak, Dariusza Myśliwca oraz Agnieszkę Smalarę. Srebrny medal otrzymała Katarzyna Pacwa, natomiast brązowe zostały przyznane: Piotrowi Chojeckiemu, Katarzynie Gądek – Smyce, Rafałowi Dylągowi, Annie Jaworskiej, Katarzynie Koronie, Wojciechowi Nowickiemu, Marcinowi Ochońskiemu, Andrzejowi Serwie, Katarzynie Spólnik i Adrianowi Tulei. – Nigdy nie miałam okazji zobaczyć wszystkich państwa razem na scenie. To jest bardzo piękny widok i wielkie święto. Stojąc dzisiaj przed państwem, chciałam złożyć gratulacje, ale w formie podziękowań. Bo to co państwo wykonujecie na co dzień, to nie jest praca, to jest przede wszystkim służba na rzecz naszych mieszkańców i w ich w imieniu bardzo pięknie dziękuję. Dziękuję też za to, że poziom kultury w naszym mieście z roku na rok wzrasta. Bardzo dużo mieszkańców otrzymuje bardzo dużo dobrej energii , dużo pozytywnych emocji i dużo wzruszeń – powiedziała obecna na uroczystości Elwira Musiałowicz – Czech, zastępca burmistrza Jasła.

To wyjątkowe dla pracowników JDK wydarzenie było także okazją do wręczenia dyplomów uznania. Pierwszy, przyznany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego został przekazany na ręce Wacława Jamera, przedstawiciela Stowarzyszenia  Animatorów Kultury „Kolejarz”, z okazji 100-lecia działalności chóru męskiego „Echo”. Drugi, nadany przez Burmistrza Miasta Jasła otrzymała Elżbieta Ruszała, wieloletni pracownik Jasielskiego Domu Kultury, za zaangażowanie  w upowszechnianie polskiej kultury, sportu i turystyki. Dyplomy wręczyła Elwira Musiałowicz-Czech.

Na zakończenie z krótkim koncertem wystąpiło trio w składzie: Maciej Wulw (skrzypce), Paweł Chłopek (organy) i Paweł Pietruszka (klarnet), nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej  w Jaśle.

kp