Powstali z miłości do sztuki

Były gratulacje, życzenia, występ grupy „Od wtorku”, a przede wszystkim świętowanie w gronie przyjaciół. Nieformalne Stowarzyszenie Jasielskich Plastyków „Plaja” w czwartek, 8 grudnia br. świętowało swoje 15 – lecie w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Z tej okazji została przygotowana specjalna ekspozycja pt. „Plaja i Przyjaciele”.

– Dziś w Galerii Jasielskiego Domu Kultury króluje Plaja, która obchodzi swoje piętnastolecie. (…) Co jest w nich takiego, że funkcjonują tak znakomicie, mają za sobą tyle wystaw, są czynni w życiu kulturalnym miasta Jasła? Wydaje mi się, że wszystkich łączy jedno: to są ludzie, którzy się przyjaźnią, uwielbiają razem pracować i wiąże ich miłość do sztuki – powitała przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki, która złożyła również życzenia artystom z okazji jubileuszu.

– Zazwyczaj życzy się szczęścia, ja chciałabym życzyć szczęścia na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim rozwoju, nowych członków, aktywności artystycznej, żeby tak nam się dobrze współpracowało jak do tej pory. Życzę Wam także szczęścia, jako artystom, aby nadal powstawały piękne prace, przynosiły nam radość w odbiorze i czyniły piękniejszym nasze życie. W życiu prywatnym życzę wszystkim członkom Plaji, aby wszystko im się pięknie układało – mówiła dyrektor JDK.

Z życzeniami do artystycznych jubilatów zwrócił się także Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

– Grupa Plaja, to dowód na to, jak kilkunastu zapaleńców może robić coś dobrego dla kultury, wydawałoby się, że powinni ze soba rywalizować, a oni się wspierają. Dzięki temu rozpowszechniają kulturę, nie tylko w Jaśle, w Polsce, ale również poza granicami kraju. Są zapraszani przez zaprzyjaźnione domy kultury z krajów ościennych. Serdecznie wam za to dziękuję, bo to jest coś na czym nam bardzo w mieście zależy, aby grupy tych, którzy coś dobrego chcą robić skupiali się formalnie, bardziej lub mniej, w tego typu stowarzyszenia, organizacje pozarządowe. W naszym mieście jest zawsze miejsce dla takich osób i wierzę, że waszymi śladami pójdą inni. Gratuluję osiągnięć i dziękuję za te piętnaście lat – dziękował artystom burmistrz Jasła, który na ręce Bogdana Samborskiego, reprezentanta stowarzyszenia złożył serdeczne gratulacje.

– Nasza grupa istnieje również dzięki przyjaciołom, stąd nazwa tej jubileuszowej wystawy – „Plaja i przyjaciele”. Chcielibyśmy bardzo podziękować burmistrzowi miasta Jasła, pani dyrektor i pracownikom Jasielskiego Domu Kultury. Ani Brożynie, jako pracownikowi JDK dziękujemy za zorganizowanie wystawy jubileuszowej i naprawdę jest to ciężka praca, ja sam organizuje wystawy, więc wiem jak to jest, to nie jest takie proste – mówił Bogdan Samborski, który w imieniu wszystkich artystów zaprosił na wystawę. Wspomniano również nieobecnych – zmarłych członków Plaji: Arama Shakhbazyana, Jan Dyląga, Władysława Barzyka i Henryka Olszówkę.

Wydarzeniu towarzyszył występ zaprzyjaźnionej grupy rockowej „Od wtorku”, która wykonała przeboje Davida Bowie i grupy The Rolling Stones. Zespół tworzą: Krzysztof Głąb, Krzysztof Płaziak, Artur Piotr Płachta, Tadeusz Hołosyniuk i Krzysztof Ziemba. Jubileuszową ekspozycję można zwiedzać do 31 stycznia 2023 roku.

***

Nieformalna Grupa „Playa” istnieje od 2007 roku i zrzesza ok 20 artystów, uprawiających różne dyscypliny plastyczne. Stowarzyszenie zaznacza swoją działalność w życiu kulturalnym Jasła poprzez uczestnictwo w działaniach artystycznych.

Obecnie Plaję tworzą: Piotr Betlej, Kazimierz Bosak, Iga Brej-Kozon, Anna Brożyna, Mieczysław Burda, Wiesław Czechowicz, Joanna Dyląg-Faliszek, Jarosław Jędrzejowski, Barbara Józefowicz, Tomasz Kasprzyk, Ireneusz Kopacz, Bogdan Kozon, Jan Kukułka, Adam Łyszczek, Tomasz Olbrot, Jacek Osadczuk, Anna Papiernik-Wojdyła, Małgorzata Samborska, Bogdan Samborski, Mirosław Szudy, Elżbieta Piórecka.

pch