Piknik historyczny: złoty wiek

Pokaz tańca i musztry z XVII wieku, strzelanie z łuku do tarczy czy żonglerka chorągwiami, połączone z ciekawą lekcją historii miały miejsce przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle. Impreza zorganizowana przez Jasielski Dom Kultury i Agencję Artystyczną „Amatum” z Warszawy odbyła się 1 lipca br. w ramach Wakacyjnych Teatrów Profilaktycznych.

Kolejne wakacyjne spotkanie, tym razem dla mieszkańców osiedla Mickiewicza, przyciągnęło sporą grupę dzieci i rodziców. Dla wszystkich była to doskonała zabawa i ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Działające w ramach Agencji Artystycznej „Amatum” Bractwo Rycerskie z Nowej Dęby, przeniosło nas do XVII wieku. Piękne stroje, nauka dworskiego  tańca, zabawy, pokaz musztry oraz żonglowanie chorągwiami, które jest wyjątkowe w skali kraju. – To unikatowa sztuka, którą odtwarzamy od prawie 20 lat w Polsce, a pochodzi z dawnych Włoch. My jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy robić takie pokazy. Natomiast we Włoszech, do dziś są bardzo popularne festiwale, podczas których prezentują się chorągwiarze z różnych włoskich miast– mówi Robert Lubera z Bractwa Rycerskiego Nowa Dęba.

Ci, którzy nie byli w czwartek na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, będą mieli jeszcze okazję spotkać się z rycerzami w parku miejskim, w niedzielę 4 lipca br.

Wakacyjne Spotkania Artystyczne współfinansowane są ze środków Miasta Jasła w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

kp