Pieśni intymne w JDK

Jasielski Dom Kultury zaprasza w niedzielę, 7 listopada br. o godzinie 18.00 na koncert „Pieśni intymne”. Wystąpią: Marlena Szpak – sopran i Oscar Bellomo – gitara.

W programie koncertu utwory: J. Dowlanda, A. Ramireza, A. Piazzolli, J. Brela, M. Colonny, R. Dyensa, L. Bacalova, E. Di Capua, oraz pieśni folk z tradycji armeńskiej, neapolitańskiej i polskiej. Wydarzenie jest realizowane w ramach stypendium artystycznego Miasta Jasła.

Karty wstępu do odbioru w sekretariacie JDK.

***

Gitarzysta i kompozytor Oscar Bellomo, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych i innowacyjnych twórców swojego pokolenia.

Ukończył konserwatorium „D. Cimarosa”w Avellino (Włochy) z wyróżnieniem i już w wieku młodzieńczym rozpoczął karierę jako solista, oraz członek zespołów kameralnych, uczestniczył w wielu znanych i cenionych festiwalach oraz konkursach zarówno na terenie Włoch, jak i za granicą. Był członkiem jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych zespołów kameralnych w obrębie panoramy gitarowej, „GuitArt Quartet”, który oparty był na innowacyjnej formie kwartetu gitarowego, bazując swoją technikę na sztuce wirtuozerii.

Zadedykowane zostały mu utwory na gitarę, skomponowane przez dwóch najbardziej wpływowych kompozytorów gitary współczesnej na świecie, Angelo Gilardino i Leo Brouwera.

Nagrał płyty dla prestiżowej belgijskiej wytwórni GHA, dla Niccolò i Guitart, znanych włoskich wytwórni, które mogą pochwalić się historyczną tradycją. Jego kompozycje są wydawane przez GuitArt International Group i nagrywane dla popularnej holenderskiej wytwórni Brilliant Classics.

***

Marlena Szpak, sopran z wyższym wykształceniem muzycznym. Absolwentka krakowskiej Średniej Szkoły Muzycznej II st. imienia „W. Żeleńskiego”. Następnie ukończyła z tytułem Magistra Akademię Muzyczną im. „D. Cimarosa” w południowych Włoszech, w Avellino, w klasie śpiewu Maestro Valeria Baiano oraz dwuletni doktorat „Canto- Teatro d’Opera” pod okiem werońskiego sopranu – Chiara Angella.

Od 2016 roku współpracuje z Teatrem Opery „Giuseppe Verdi” w Salerno pod dyrekcją artystyczną Maestro Daniela Orena. W 2017 roku wystąpiła pod batutą Maestro Ennio Morricone z Rzymską Orkiestrą Symfoniczną w koncertach chóralnych z repertuarem muzyki filmowej, napisanej przez samego Morricone oraz cyklem koncertów operowych z Teatrem G. Verdi z Salerno i San Carlo z Neapolu, w ramach projektu „Un Estate da Re”. Współpracuje z wydziałem muzyki wspòłczesnej Akademii Muzycznej D. Cimarosa.

Poza aktywnością teatralną spełnia się również w roli pedagoga śpiewu i emisji głosu, muzyki oraz języka włoskiego.

W 2018 roku rozpoczęła trase koncertową z bratem Michałem Szpakiem, w muzycznym spektaklu „ClassicaTour” łączącym różne gatunki muzyczne, od muzyki rozrywkowej, poprzez muzykę klasyczną i symfoniczną, który grany był w najważniejszych teatrach i filharmoniach Polski, m.in. „Teatrze Muzycznym Capitol” we Wrocławiu, „Filharmonii Pomorskiej” w Bydgoszczy, „Mieście Ogrodów” w Katowicach, „Teatrze Muzycznym” w Łodzi, „Teatrze Roma” w Warszawie, „Polskiej Filharmonii Bałtyckiej” w Gdańsku, „Auditorium Maximum” w Krakowie czy „Copernicus Center” w Chicago.

W kwietniu 2019 roku zdała z wyróżnieniem podyplomowe Studia Pedagogiczne w zakresie przedmiotów muzycznych.

Od kwietnia 2019 jest Prezesem Fundacji „Arte Proibita” – fundacji artystycznej założonej wspólnie z bratem Michałem Szpakiem, której celem jest szerzenie sztuki i kultury, w każdym możliwym aspekcie. Jednym z głównych projektów Fundacji jest „Anima Creativa”, tj. cykl obozów artystycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Pod okiem profesjonalistów prowadzących warsztaty z muzyki, tańca, aktorstwa, grafiki, fotografi, wizażu, młodzież rozwija się tworząc jeden, wielki, artystyczny projekt, w którym wszyscy uczestnicy działają czynnie, rozwijając swoje pasje, pogłębiają sztukę, przyczyniając się tym samym do stworzenia końcowego spektaklu.

(JDK)