Pergaminowe cuda Grażyny Jaśko

Grażyna Jaśko, pedagog z wykształcenia, rękodzielnik z zamiłowania była gościem pierwszego w tym roku Klubu Ludzi z Pasją. Podczas spotkania, które odbyło się 18 stycznia br. w sali multimedialnej JDK, opowiedziała o historii pergamano oraz technice tworzenia.

Z ozdobami wykonanymi w pergamano spotkała się w 1990 roku, kiedy natknęła się na dodatek do niemieckiego wydania „Burdy” (czasopismo z projektami do samodzielnego szycia – przyp. red). – Haftowałam z wzorów w niej dostępnych. To były czasy, kiedy w Polsce nie było jeszcze Internetu i oglądałam to z olbrzymim zainteresowaniem. Widziałam nakłucia, nożyczki i nie wiedziałam, jak do tego się zabrać. Pomogła mi, poznana w 2008 roku Agata Maślanka. To ona wprowadziła mnie w techniki pergamano – mówiła podczas spotkania Grażyna Jaśko.

Głównym materiałem jest kalka pergaminowa, czyli papier bardzo śliski, ale jednocześnie elastyczny, który poddaje się obróbce. Nie łamie się i nie kruszy. Potrzebne są również specjalne narzędzia, m.in. igły, bo nimi robi się perforacje. Ponadto dochodzą jeszcze przyrządy, które cieniują , wybielają i wytłaczają tak, żeby kalka była uwypuklona po prawej stronie. Ostatnim etapem pracy jest wycinanie.

Z pergaminu wykonuje się kartki okolicznościowe, obrazy i obrazki, ozdobne ramki do zdjęć i obrazków, lampioniki i abażurki, pudełeczka, puzderka i torebeczki, cudne wachlarze, zakładki, buciki …. wszystko zależy od wyobraźni i umiejętności artysty.

Technika pergaminowa jest bardzo popularna na świecie: w Europie (Holandia, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Hiszpania, Włochy), w Chinach, Indonezji, Australii, w Afryce Południowej, USA i krajach Ameryki Południowej.

Pergamano, które jest nazwą handlową holenderskiej firmy, zawitało do Polski w 2005 roku. Na początku prace budziły podziw oglądających, ale praktykujących miłośników była garstka. Od kwietnia 2006 roku polska technika pergaminowa rozwijała się twórczo, zyskując  w kraju szerszy krąg zainteresowanych. Bohaterka Klubu Ludzi z Pasją zafascynowana pergamano ukończyła profesjonalny półroczny kurs w Amsterdamie, uzyskując w 2010 roku certyfikat nauczyciela pergamano.  Dzięki temu, jako jedna z 23 osób w Polsce, ma uprawnienia do prowadzenia szkoleń czy warsztatów. Realizuje swoją pasję łącząc ją z zawodem nauczyciela. Prowadzi zajęcia dla dzieci w macierzystej szkole (Zespół Szkół Miejskich nr 5 – przyp. red.) oraz w Młodzieżowym Domu Kultury.

kp