Październikowe propozycje DKF Nostromo

Plakat filmu niedosyt
Niedosyt (Swallow), Reżyseria: Carlo Mirabella-Davis (08.10.2020)

Niedosyt to psychologiczny thriller, który zachwycił już amerykańskich krytyków i jest typowany przez magazyn Indiewire jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do przyszłorocznych Oscarów. Główne role w filmie odgrywają Haley Bennett (Dziewczyna z pociągu, Prosto w serce), Elizabeth Marvel (House of Cards, Homeland) i Denis O’Hare (Wielkie kłamstewka, Dallas Buyers Club).

Hunter (Haley Bennett) ma przystojnego męża, wielki dom, bajecznie bogatych teściów i wyniki badań jednoznacznie wskazujące na to, że w jej ciele zaczyna rozwijać się dziecko. Zamknięta w swojej złotej klatce dziewczyna poddaje się całkowicie woli rodziny, która przejmuje coraz większą kontrolę nad jej życiem. Hunter wykształca w sobie nietypowy mechanizm obronny: nieodpartą potrzebę połykania drobnych przedmiotów, takich jak szklane kulki czy pinezki i inne znalezione w zakamarkach domu rzeczy. Pozornie idealny świat zaczyna rozpadać się na kawałki.

Pierwsze przedpremierowe pokazy „Niedosytu” w Polsce były niemal całkowicie wyprzedane (oczywiście biorąc pod uwagę koronawirusowe obostrzenia), a na Filmwebie „Niedosyt” zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej oczekiwanych filmów.

Plakat filmu Relic
Relikt (Relic), reż. Natalie Erika James (22.10.2020)

Pokaz przedpremierowy

Nagłe zniknięcie nestorki rodu, Edny (Robyn Nevin), zmusza jej córkę (Emily Mortimer) i wnuczkę (Bella Heathcote) do powrotu do rodzinnego domu. Podczas gdy obie kobiety desperacko szukają śladów, które mogłyby naprowadzić je na miejsce pobytu Edny, ta niespodziewanie wraca do domostwa. Radość córki i wnuczki przerywa jednak zachowanie staruszki – Edna nie zamierza powiedzieć, gdzie była, zapomina imion członków rodziny i z każdym dniem staje się coraz bardziej agresywna.
Mogący pochwalić się gwiazdorską obsadą, debiutancki horror Natalie James to największe tegoroczne objawienie gatunku (91% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes!) i film, który zdążył już przerazić amerykańską publiczność, wspinając się na pierwsze miejsce tamtejszego box office’u. Relikt to nie tylko doskonały horror o nawiedzonym domu – to też mroczna, posępna, wgryzająca się w umysł opowieść o przekazywanej z pokolenia na pokolenie chorobie, która nie pozwoli Wam się otrząsnąć przez kilka następnych nocy. Polska premiera: listopad 2020.