Patriotycznie i wzruszająco

Uroczysty koncert laureatów IV Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej ”Niepodległa, Niepokorna” zakończył tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego. W poniedziałek, 15 sierpnia br. w Parku Miejskim wystąpili zwycięzcy konkursu, który został przeprowadzony w maju br. w Jasielskim Domu Kultury.

Podczas koncertu, w którym udział wzięli wyróżnieni i nagrodzeni, usłyszeliśmy poezję i pieśni o tematyce szeroko pojętego patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny, IV Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej ”Niepodległa, Niepokorna” odbył się 10 maja br. w Jasielskim Domu Kultury, a uczestnikami byli uczniowie szkól podstawowych i średnich z powiatu jasielskiego. Recytatorów i wokalistów oceniało jury konkursowe w składzie: Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, instruktor teatralny; Elwira Szpak,  muzyk, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle; Janina Bieleń, polonistka, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 7 w Jaśle oraz Marcelina Kamińska, muzyk, nauczyciel śpiewu i emisji głosu.

Głównym celem tej edycji było m.in. przypomnienie ważnych rocznic historycznych poprzez prezentację poezji i pieśni patriotycznych, wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych, upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej oraz dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa. – Organizatorom konkursu chodziło głównie o pogłębienie znajomości literatury oraz pieśni o tematyce patriotycznej, ale także o poszukiwanie nowych czy też mniej znanych utworów –powiedziała rozpoczynając koncert Ewa Grzebień, kierownik Działu Animacji i Kultury, instruktor ds. muzyki.

15 sierpnia br. w Parku Miejskim wystąpili: Róża Depczyńska (Szkoła Podstawowa w Skołyszynie), Emilia Starzec (Szkoła Podstawowa w Skołyszynie), Zuzanna Gacek (Szkoła Podstawowa w Warzycach), Wiktoria Walowska (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle), Izabela Janasik (JDK), Tymoteusz Łącki (JDK), Lena Zdebik (Zespół Szkół w Dębowcu), Emilia Konieczny (JDK), Kamil Stachurski (Zespół Szkół w Dębowcu), Onofrio Della Medaglia  (JDK), Marlena Szot (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach), Miłosz Dziuń (Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Krempnej), Karolina Polak (JDK), Laura Gondek (II LO w Jaśle), Bartłomiej Tutro (Szkoła Podstawowa w Opaciu) oraz Weronika Twarduś (Szkoła Podstawowa w Warzycach). Obecni usłyszeli takie utwory jak: „Taki kraj”, „To moja ojczyna”, „Wolność”, „Ojczyzno ma”, „Serce w plecaku”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Cisza – modlitwa katyńska”, „Orzeł biały” oraz „Piosenkę o Wojtku” i „Uwierz w Polsko”. Recytowane były także teksty z „Pana Tadeusza”, „Mej Ojczyzny”, „Zmartwychwstania”, „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”, „Wizyty” oraz „Pamięci lotników września 1939”.

Po koncercie Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Miasta Jasła oraz Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury wręczyły nagrody i wyróżnienia. – Wydaje mi się, że wyjątkowość tego momentu jest niezwykła. Dlatego, że to właśnie młodzi ludzie do nas wszystkich zwrócili się z takim spokojnym, ale niezwykle głośnym przekazem, o to że wszyscy, jak tutaj jesteśmy, świętowaliśmy Dzień Wojska Polskiego, że jesteśmy tak wiele winni naszemu krajowi. Głos młodego pokolenia dociera do nas zdecydowanie najmocniej, najsilniej. Dlatego bardzo pięknie za ten przekaz dziękuję i dziękuję pani Ewie Grzebień za przygotowanie dzisiejszego popołudnia. Zachęcam państwa, żebyśmy jak najczęściej uczestniczyli we wszelkich formach spotkań patriotycznych, bo w tych niespokojnych czasach, jest to bardzo mocno potrzebne – powiedziała przed wręczeniem nagród, zastępca burmistrza E. Musiałowicz-Czech.

Wzruszenia nie kryła także dyrektor H. Gołębiowska. – Bardzo serdecznie chciałam podziękować laureatom, a jednocześnie artystom, którzy dzisiaj wystąpili. To był bardzo duży wysiłek dla tych młodych ludzi, dlatego że zebrali się teraz, w wakacyjny czas, pięknego 15 sierpnia. W tak ważny dzień, przyjechali nie tylko z Jasła, ale z różnych miejsc naszego powiatu. Bardzo im dziękuję, że zechcieli się podzielić talentem i wrażliwością z nami. Dla mnie był to bardzo wzruszający koncert.

Na zakończenie nagrodzeni i wyróżnieni wykonali wspólnie utwór Stanisławy Celińskiej „Modlitwa o pokój”.

kp