Ołtarz procesyjny przed JDK

Kilka tysięcy osób wzięło udział w uroczystej procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami miasta Jasła. W trakcie procesji wierni zatrzymywali się przy czterech ołtarzach. Wzorem lat ubiegłych, tak też i w tym roku przed budynkiem Jasielskiego Domu Kultury, stanął ołtarz procesyjny.

Liczba cztery jest symbolem czterech stron świata i czterech Ewangelii: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Ołtarze procesyjne najprawdopodobniej rozpoczęto tworzyć w XV wieku. Już wtedy łączono je z błogosławieństwem dla mieszkańców miast i wiosek, a także modlitwą błagalną o urodzaje, zachowanie od nieszczęść: pożaru, suszy, powodzi, wichur, burz i głodu.

Ołtarz procesyjny, który ponownie stanął przed budynkiem Jasielskiego Domu Kultury wykonały niezawodne Panie plastyczki: Anna Brożyna i Katarzyna Wójcik. Z fachową pomocą pracowników JDK, jego elementy złożono w całość.

W centrum ołtarza widać duże, białe, pozłacane serce będące symbolem serca Boga, które jest zawsze otwarte dla każdego człowieka. Po jego obu stronach, ustawiono dwa obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Całość ubogaca biały Krzyż z Hostią, który umocowano na czerwono-złocistym materiale.

nj