Odkrywanie muzyki Chopina w JDK

Najsłynniejsze dzieła Fryderyka Chopina, okraszone mini wykładami o instrumentach harmonicznych, polskich tańcach narodowych, i o tym jak muzykę najsłynniejszego polskiego kompozytora słyszy pianista przybliżył przybyłym Michał Babiarz. Laureat blisko 50 konkursów pianistycznych, kompozytorskich i muzyki kameralnej spotkał się z młodzieżą dwukrotnie podczas piątkowej (10 marca br.) lekcji muzyki na żywo pt. „Chopin, jakiego (nie)znacie” w Jasielskim Domu Kultury.

Jest mi bardzo miło, że tak licznie przyszliście posłuchać muzyki Chopina. Postaram się przybliżyć sposób gry pianisty, jak to się dzieje, że jedna ręka gra co innego a druga, co innego, oraz co najważniejsze, jak muzykę Chopina słyszy sam pianista – zwrócił się do przybyłych Michał Babiarz.

Do młodego pianisty w trakcie koncertu dołączyła Gabriela Ross z którą od półtora roku tworzy duo fortepianowe. Razem wykonali dwie części „Rapsodii Hiszpańskiej” Maurycego Ravela: „Habanerę” i „Ferię”.

– Czasami aby uzupełnić wykonanie danej kompozycji potrzebne są cztery ręce. Stąd to nasze wspólne wykonanie fragmentu „Rapsodii hiszpańskiej” – tłumaczyła przybyłym Gabriela Ross.

Młodzi muzycy przepytali obecnych na sali ze znajomości polskich tańców narodowych. Przybyli z łatwością na podstawie fragmentów muzycznych rozpoznali: Kujawiaka, Krakowiaka, Poloneza, Mazura i Oberka.

Spotkania miały także charakter multimedialny. Na zamieszczonym nad sceną ekranie można było obserwować grę muzyków, ich układ dłoni na klawiaturze. Koncert zakończył się Polonezem As – dur Op. 53 i ogromnym aplauzem publiczności.

pch