„Na zawsze Melomani” – przedpremierowy pokaz w JDK

Miasto Jasło oraz Jasielski Dom Kultury zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego – „Na zawsze Melomani”, który przybliża historię pierwszej polskiej grupy jazzowej – Melomani. Pokaz odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia br. o godzinie 18.00. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami, natomiast o godzinie 20.00 na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpi Czarnacki Trio.

Karty wstępu do odebrania w sekretariacie JDK.

„Na zawsze Melomani” – to, jak podkreślają jego twórcy – dokument kreatywny, opowiadający o jazzie – muzyce zakazanej w czasach stalinizmu i po tym okresie, a przede wszystkim przedstawiający historię pierwszego, prawdziwego zespołu jazzowego w Polsce – Melomani.

Melomani powstali na przełomie 1949 i 1950 roku w Łodzi. Formację założyli muzycy związani z Łodzią i Krakowem, a także z Jasłem. Jego członkami byli: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej „Idon” Wojciechowski, a także Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Z zespołem w latach 1952-1955 grał Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda.

Filmowa opowieść ma swój początek w 1948 roku, a dobiega końca 12 lat później w 1960 roku. Nie zabraknie w niej wspomnień znanych muzyków o czasach „katakumb”, pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku oraz Jazz Jamboree w Krakowie.

Film jest ilustrowany archiwalnymi zdjęciami i filmami. Wywiadów udzielili m.in.: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Antoni Studziński, Jerzy Krzywik Kaźmierczyk, Wojciech Karolak, Michał Urbaniak, Przemysław Dyakowski, Carmen Moreno, Andrzej Dąbrowski, Feliks Falk, Janusz Majewski czy Antoni Dębski.

Narratorem filmu jest krakowski muzyk – Marcin „Bzyk” Bąk, lider zespołu WU-HAE, aktywista miejski, twórca niezależny.

Po projekcji i spotkaniu z twórcami obrazu, na scenie JDK wystąpią lubelscy artyści tworzący zespół Rafał Czarnacki Trio. Band tworzą muzycy współpracujący z wieloma znanymi polskimi artystami. Mają na swoim koncie wiele projektów realizowanych w kraju, jak i zagranicą. Wystąpią: Rafał Czarnacki – fortepian, Paweł Nowak – perkusja oraz Jakub Kozłowski – kontrabas.

***

„Na zawsze Melomani”

Reżyseria: Rafał Mierzejewski; zdjęcia: Edgar Griszczuk; scenariusz: Igor Mertyn; producent wykonawczy: Igor Mertyn

Dźwięk: Bogdan Klat, Jacek Strzelczyk, Marcin Zalewski. Światło: Bartłomiej Lament, Maciek Zwierzchowski. Muzyka: Michał Kobojek, Marcin Bzyk, Antoni Dębski. Kierownik planu: Anita Mertyn.

Produkcja: NAVICULA.M Sp. z o.o.

Koproducenci: Fundacja Wspierania i Rozwoju Kultury VIA CULTURAE, Instytut Pamięci Narodowej.

Partnerzy projektu: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków, Gmina Ustronie Morskie.

JDK