Marta Wachel z nagrodą

Marta Wachel, uczestniczka zajęć Grupy Twórczej 45+, działającej  przy Jasielskim Domu Kultury zdobyła III nagrodę w X Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej  „Patrząc i Widząc”  2022, organizowanym przez Miejsko Gminny Dom Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim. Współorganizatorami konkursu byli: Wojewódzki Dom Kultury  Rzeszowie oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pochodząca z Nowej Dęby artystka z wykształcenia i zawodu jest dyplomowaną pielęgniarką, a jej pasją jest pisanie ikon i malowanie techniką batikową. Porusza się bardzo sprawnie w tych dwóch pozornie odległych i niezależnych obszarach.  I choć obie dyscypliny wydają się być całkowicie odmienne, nadaje im swój niepowtarzalny i indywidualny charakter. Obie wymagają niezwykłej sprawności warsztatowej. Jednak wyjątkowość prac Marty Wachel (jaślanki z wyboru) polega na balansowaniu pomiędzy sztuką naiwną a średniowiecznymi artefaktami.  Podczas wakacji  chętnie uczestniczy w warsztatach pisania ikon organizowanych przez profesjonalne pracownie. Lato to również dobry czas na tworzenie batików w plenerze. 
Od 2015 roku Marta Wachel związana jest z Jasielskim Domem Kultury, gdzie swoje pasje artystyczne realizuje na zajęciach Grupy Twórczej 45+. Tegoroczna nagroda  nie jest jednak pierwszym sukcesem autorki ikon i batików. W 2019 roku w IX przeglądzie w Głogowie Małopolskim  zdobyła również III miejsce, a w 2021 roku, w IX Jasielskim Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej  organizowanym przez JDK, w kategorii malarskiej zdobyła I nagrodę.

jdk