Marcowe spotkanie Panoptikum

Opowiadanie Colina Insole’a – The Carnival of the Drowned, płyty grup: Tindersticks – „Distractions” i Khruangbin – „The Universe Smiles Upon You” oraz film Simona Stone’a – „Wykopaliska”, złożyły się na spotkanie Kulturalnego Klubu Dyskusyjnego Panoptikum w Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury, 16 marca br.

Dyskutanci na początku skupili się na omówieniu opowiadania Colina Insole’a. Historia oparta na doświadczeniach z pogranicza jawy i snu, opowiadająca o przyjeździe wojskowego do pewnego miasteczka, wciąga czytelnika od samego początku. Budowa tekstu i styl autora został doceniony przez przybyłych.

Najnowszy, trzynasty studyjny album reprezentantów brytyjskiego rocka alternatywnego – Tindersticks, został pozytywnie odebrany przez uczestników. Wydany w lutym tego roku krążek, nawiązuje swoim brzmieniem do albumów Talking Heads, późnych dokonań Davida Bowie czy Leonarda Cohena. Styl śpiewania Stuarta Staplese’a, przywołuje skojarzenia z Davidem Byrnem, byłym wokalistą Talking Heads.

Debiutancki album amerykańskiej grupy Khruangbin – „The Universe Smiles Upon You”, również spotkał się z uznaniem klubowiczów, chociaż kilkoro z nich zwróciło uwagę na fakt, że krążek słuchany w całości może nużyć, gdyż utwory są zbyt podobne do siebie pod względem aranżacyjnym.

Obraz Simona Stone’a „Wykopaliska” ze znakomitymi kreacjami Carey Mulligan i Ralpha Fiennesa przypadł do gustu przybyłym.

Film, którego akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem II wojny światowej opisuje losy majętnej wdowy Edith Pretty (w tej roli Carey Mulligan), która zatrudnia Basila Browna (Ralph Fiennes), archeologa samouka, aby zbadał kopce znajdujące się na należącym do niej polu. Kobieta wie, że tajemnicze wzniesienie skrywa pewną tajemnicę, ale nie jest świadoma tego, jak dużą. Ekipa archeologiczna natrafia na szczątki łodzi należącej do dawnego władcy. Poprowadzona zgrabnie historia zostaje naruszona przez zaburzenie narracji opowieści i skupienie się na innych bohaterach.

Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 23 marca br. Dyskutanci omówią opowiadanie George’a Saundersa – „Sticks”, podzielą się wrażeniami po wysłuchaniu płyt: Jacaszek – „Gardenia”, i Fleet Foxes – „Shore” oraz obejrzeniu filmu „Powrót” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa.

(pch)