Lutek Pińczuk – bieszczadzka legenda

Historia bieszczadzkiego schroniska „Chatka Puchatka” oraz jego twórcy – Lutka Pińczuka są tematem filmu Roberta Żurakowskiego, który można było obejrzeć dwukrotnie w Jasielskim Domu Kultury 16 września br. Pierwszy pokaz, w godzinach przedpołudniowych, adresowany był do młodzieży szkolnej, na drugi – popołudniowy – przyszli sympatycy i miłośnicy Bieszczadów, którzy spotkali się także z reżyserem obrazu.

Ten film zmienił całe moje życie, bo ja w Bieszczadach, mimo wieku pojawiłem się pierwszy raz w życiu niecałe 4 lata temu. W tej chwili nie wyobrażam sobie życia bez Bieszczadów i od nowego roku już będę musiał być tam na stałe. Spowodował to ten film. Dzięki temu poznałem niesamowitych ludzi, pokochałem te miejsca, te cudowne Bieszczady i nie wyobrażam sobie, żebym cokolwiek innego mógł dalej robić – mówił podczas spotykania w JDK Robert Żurakowski.

Film, który miał premierę 28 maja br. opowiada o Ludwiku „Lutku”Pińczuku, który przez pół wieku z ogromnym wysiłkiem budował swoją legendę i kult schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Nie tylko przetrwał w surowych warunkach, ale zdołał zbudować Chatkę własnymi rękami. Spełnił swoje marzenie, a schronisko prowadził z fantazją i sercem. To magiczne miejsce odwiedziło tysiące ludzi: artyści i zwykli turyści, którzy powracali na Połoninę odnajdując tam swój dom. Niezwykła  półtoragodzinna opowieść – z pozoru – o zwyczajnym człowieku, przeplatana rozmowami z artystami i bliskimi Pińczuka, przeniosła widzów w piękne bieszczadzkie krajobrazy i wspomnienia. – Zmienia się wszystko, nasza rzeczywistość, Bieszczady, ale jednak wspomnieniami wraca się tam, gdzie się kiedyś było, gdzie byli piękni ludzie, piękne miejsca – powitała gości Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

W filmie obok głównego bohatera, wystąpili jego przyjaciele, znajomi, rodzina. Obraz powstał w koprodukcji TVP S.A, przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasto Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego  Funduszu Filmowego. W filmie zostały wykorzystane zdjęcia z archiwum GOPR oraz prywatnych zbiorów Lutka Pińczuka, Urszuli Wojdy, Jagody Recman, Daniela Glajcy, Romana Szubrychta, Bartłomieja Machowskiego, Elżbiety Dzikowskiej, Wojciecha Salapskiego, Jana Jarosińskiego i Tadeusza Kiełbasińskiego.

***

Chatka Puchatka to najpopularniejsze i najbardziej kultowe schronisko w Bieszczadach, położone na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1232 m n.p.m. Historia tego miejsca sięga lat pięćdziesiątych, kiedy drewnianą Chatkę postawiło wojsko, a służyła jako punkt obserwacyjny. Kiedy żołnierze opuścili to miejsce, w 1956 roku domek przejął rzeszowski PTTK i przy pomocy harcerzy pełnił wtedy funkcję górskiego schronu, a od 1967 roku już jako schronisko z obsługą. Słynny Lutek Pińczuk prowadził ją od 1 czerwca 1967, kiedy zdecydowano się wydzierżawić obiekt i z małą przerwą prowadził schronisko jeszcze do niedawna. Budynek dawał schronienie turystom przez cały rok, w dwóch niewielkich salach zbiorowych na poddaszu. Były to warunki spartańskie, gdyż chatka nie miała dostępu do wody i energii elektrycznej. Toaleta znajdowała się za granią i nie było to zbyt przyjemne miejsce, zwłaszcza zimą. Jednak to właśnie o tej porze roku w schronisku panował prawdziwy klimat, bo nocowali tu tzw. prawdziwi turyści, a ze świetlicy rozświetlonej świecami rozchodziły się dźwięki gitary. Niestety kilkadziesiąt lat historii i sielanki skończyło się wraz z decyzją sądu dotyczącą własności schroniska. Wieloletni spór pomiędzy PTTK a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym zakończył się wygraną BPN. W 2018 r. zapadła decyzja o całkowitym przebudowaniu Chatki i wyposażeniu nowego schroniska we wszelkie współczesne udogodnienia m.in.: prąd, kanalizację, oczyszczalnię. Plany Parku od razu wzbudziły kontrowersje i spontaniczne akcje protestacyjne części miłośników Bieszczad, którzy nie chcieli zmian i zarzucali m.in. zamach na legendę i chęć zmiany “kultowego” obiektu w hotel. Decyzja zapadła i Chatka została przebudowana. Jej uroczyste otwarcie przekładane było kilkakrotnie. Kolejny planowany termin otwarcia Chatki Puchatka przypada na najbliższy piątek 23 września br.

kp