„Loret – leśnik z charakterem”. Premiera w Jaśle

Fanfary leśników poprzedziły jasielską premierę obrazu „Loret – leśnik z charakterem” zrealizowanego przez Obiektyw Film Studio. Filmowa opowieść o urodzonym w Jaśle pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych w Polsce, zbiegła się ze stuleciem ich powstania. Wydarzenie, które miało miejsce 27 lipca br. szczelnie wypełniło widzami salę widowiskową Jasielskiego Domu Kultury.

– Adam Loret, jest jednym z jasielskim wizjonerów. Obok Ignacego Łukasiewicza czy Rudolfa Weigla. I tym bardziej jest mi miło, że właśnie w Jaśle, mieście z którego pochodzę i byłem zawsze związany, mogę zaprezentować ten film po raz drugi – zwrócił się do przybyłych Bogdan Adam Miszczak, producent filmu i właściciel Obiektyw Film Studio.

Film rozpoczyna się w wrześniu 1939 roku. Samochód Adama Loreta, zostaje zatrzymany przez wojska sowieckie, po wylegitymowaniu dyrektor Lasów Państwowych trafia do aresztu. Obraz ukazuje najważniejsze wydarzenia z życia leśnika, którego pasją był rozwój posiadanego drzewostanu. Sprzeciwiał się również rabunkowej gospodarki leśnej, uprawianej przez koncesjonowane zagraniczne firmy prywatne. Lesław Żurek wcielający się w postać leśnika oddał znakomicie jego postawę i przekonania. Zdjęcia do filmu kręcono w jasielskiej Farze, Pałacu Sroczyńskich, a także w Puszczy Niepołomickiej, na terenie ośrodka hodowli żubrów, w historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz lasach Nadleśnictwa Kolbuszowa. W filmie wystąpili także m.in. Artur Dziurman, Katarzyna Misiewicz-Żurek, Mariusz Bonaszewski, Wojciech Skibiński, Marcin Kwaśny czy Wojciech Piękoś.

Premiera obrazu miała miejsce 24 lipca br. w warszawskim kinie „Luna”. Po projekcji obraz zastał nagrodzony gromkimi brawami. Statuetki „Mecenasa Kultury” z rąk Bogdana Miszczaka, producenta filmu i Edwarda Marszałka, rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, odebrali burmistrz Jasła Ryszard Pabian i Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

– Wszyscy obejrzeliśmy tę wzruszającą historię życia i działalności naszego pierwszego dyrektora naczelnego – Adama Loreta. Historia jest niezakończona. Myślę, że jak odtajnią się białoruskie archiwa, to dowiemy się jaki był ten kres życia dyrektora Loreta. Postać jego była zapomniana przez ten okres słusznie miniony. Dopiero zmiany przełomu lat 80.i 90. XX wieku pozwoliły przywrócić do świadomości postać tego znakomitego leśnika. Duży wkład w przywrócenie pamięci o nim miało Polskie Towarzystwo Leśne oraz historycy zajmujący się tą sferą leśnictwa. My również mamy swój mały wkład. 29 listopada 2012 roku w jasielskim pierwszym liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona postaci Adama Loreta i na jej zakończenie odsłonięto tablicę pamiątkową w holu jasielskiego liceum. I wtedy też pojawił się pomysł na postawienie w Jaśle pomnika. Ostatecznie obelisk z popiersiem Adama Loreta został odsłonięty 11 maja 2015 roku w Parku Miejskim w Jaśle -mówił Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Twórcom filmu gratulacje złożył również burmistrz Jasła.

– Ogromnie dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze wspólne zaproszenie na dzisiejszą, jasielską premierę filmu o Adamie Lorecie. Czy może być coś piękniejszego niż to, jak wiele razy słowo Jasło wybrzmiało w tym filmie? Dlatego, to nie pierwsza nasza wspólna produkcja. Byliśmy partnerami przy poprzednich produkcjach filmowych. Jakże to piękne, kiedy filmy o wydarzeniach, które są dla naszego miasta istotne, o postaciach, które były związane z Jasłem, możemy oglądać na dużym ekranie. To bardzo ważne, aby te informacje szły jak najdalej w świat. Temu właśnie służą filmy realizowane przez Telewizję Obiektyw – podkreślił Ryszard Pabian.

Indywidualną statuetkę „Mecenasa Kultury” odebrał zaangażowany w produkcję Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Wydarzeniu towarzyszył również panel dyskusyjny z udziałem reżysera, ekipy produkcyjnej i aktorów. Film powstał dzięki wsparciu Lasów Państwowych, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Miasta Jasła i Gminy Jasło.

pch