Koncert poezji romantycznej w JDK

Z utworami polskich poetów epoki romantyzmu zetknął się na pewno każdy, komu bliska jest polska literatura. Miłośników tej części historii literatury polskiej zapraszamy na wyjątkowy koncert: „Mickiewicz, Słowacki, Norwid – najpiękniejsze poezje polskiego romantyzmu”, w wykonaniu zespołu Piramidy, który odbędzie się w czwartek, 13 kwietnia br. o godzinie 10.30.

Koncert dedykowany dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, grup zorganizowanych (liczba miejsc ograniczona). W sprawie rezerwacji należy kontaktować się sekretariatem JDK.

Muzycy zespołu Piramidy pokazują Romantyków nie jako poetów, którzy są tylko wieszczami, symbolami, pomnikami. Poeci są przedstawieni w trakcie koncertu jako ktoś kto potrafił pisać o miłości, o normalnym życiu, o tym co nas spotyka, zaskakuje i o tym wszystkim, co pozostało aktualne po dzień dzisiejszy. Jest czasem wesoło i humorystycznie, czasem nostalgicznie, czasem do wspólnego śpiewania z publicznością, czasem nawet wzruszająco. Ten koncert z pewnością spodoba się każdemu i na długo zostanie w pamięci.

W koncercie zabrzmi kilkanaście najbardziej znanych wierszy Polskiego Romantyzmu. jak np. „Romantyczność”, „Testament Mój”, „Do M***”, „Sen”, „Przed wichrami i szronem”, „Dwa słowa”, „Nieznajomej – dalekiej”, „Zaloty”, „Stepy akermańskie”, „Pchła i rabin”, „Moja Piosnka (Tęskno Mi Panie)”, „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”, „Rozmowa z piramidami” i wiele innych…

Zespół Piramidy zagra w składzie:

Piotr Kajetan Matczuk – gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew

Artur Chyb – gitara, mandolina, śpiew

Tomasz Imienowski – bas, śpiew

***

Piramidy – formacja powstała w 2009 roku w Gdańsku, nazwana od jednego z wierszy Juliusza Słowackiego pt. „Rozmowa z piramidami”. Oprócz koncertów w Polsce, Piramidy występowały w USA, m.in. w Los Angeles, w San Diego, w Laguna Hills, w El Cajon, w Meksyku, odwiedziły także większość krajów Europy koncertując dla Polonii zagranicznych. Najważniejsze koncerty odbyły się m.in. w Fontanehaus w Berlinie, a także: w Columbiahalle, w Kolonii, w Monachium, w Hannoverze, w Luksemburgu, w Hadze w Holandii, w Genewie w Szwajcarii w Stałym Przedstawicielstwie ONZ, w Zurichu, na Litwie – w Wilnie i Solecznikach, w Moskwie w Sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego i wielu innych miejscach. Co ciekawe prapremiera ich autorskiej płyty „Rok wojny” odbyła się w Brunssum przy granicy holendersko – niemieckiej, w bazie wojskowej NATO dla kadry żołnierzy dowodzących misją w Afganistanie.

Piramidy to grupa znana także z bardzo różnych stylów muzycznych i różnych projektów – w tym teatralnych i filmowych. Zespół często akompaniuje polskim aktorom, współpracuje z wytwórniami filmowymi oraz układa muzykę do słuchowisk i audiobooków. W dorobku zespołu znaleźć można pięć autorskich płyt, jak też kilka płyt skomponowanych i napisanych dla innych wykonawców, m.in. dla aktora Krzysztofa Tyńca.

JDK

Obraz zawiera: Trzech mężczyzn stoi na scenie i gra na gitarach. U dołu plakatu odpowiednio od lewej: na białym prostokącie flaga i godło Polski oraz tekst: Sfinansowano ze środków budżetu państwa. Nazwa zadania: Propagowanie literatury wśród młodziezy poprzez utwory muzyczne; koncerty dla uczniów polskich szkół promujące teksty Mickiewicza, Słowackiego i Norwida. Sfinansowano ze środków rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów. Następnie znajduje się logo JDK, a obok, w prawym dolnym rogu logo oficjalnego partnera motoryzacyjnego Toyoty Jasło. U góry plakatu znajduje się tekst: Mickiewicz, Słowacki, Norwid. Najpiękniejsze Poezje Polskiego Romantyzmu. Zespół Piramidy: Piotr Kajetan Matczuk - gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew; Artur Chyb - gitara, mandolina, śpiew; Tomasz Imienowski - bas, śpiew.