Koncert „Nie lubię poniedziałku” i stypendia Jerzego Matuszkiewicza

Miłośnicy kompozycji Jerzego Matuszkiewicza, jak i przebojów muzyki rozrywkowej przybyli licznie w ubiegły piątek (28 lipca b.r.) do Jasielskiego Domu Kultury na koncert „Nie lubię poniedziałku” w wykonaniu zespołu Od Wtorku z Beskidu Niskiego. Wydarzeniu towarzyszyła uroczystość wręczenia stypendiów jego imienia czterem uzdolnionym muzycznie młodym wykonawcom.

– Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, idol i wielki przyjaciel muzyków. Kultowy kompozytor muzyki filmowej. Autor wielu piosenek, które stały się ogromnymi przebojami. Wielki i niezapomniany, urodzony Jaśle. Od 2015 roku ufundował stypendium swojego imienia – zwróciła się do przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki. Sylwetki stypendystów przybliżyła obecnym Patrycja Bimkiewicz, kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Stypendia z rąk burmistrza Jasła, Ryszarda Pabiana odebrali Karolina Polak, i Bartosz Sokołowski, w imieniu Tomasza Krupy stypendium odebrała Anna Krupa. Mateusz Żydek z przyczyn rodzinnych nie mógł przybyć na tę uroczystość.

Karolina Polak – solistka Jasielskiego Domu Kultury, uczennica Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle na kierunku wokalnym. Również stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego. Młoda wokalistka aktywnie udziela się w działalności koncertowej podczas licznych wydarzeń odbywających się na terenie naszego miasta. Zdobyła wiele nagród w różnych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Tomasz Krupa – jest puzonistą i laureatem wielu nagród i wyróżnień. Wśród najważniejszych jest pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w Jastrzębiu Zdroju. A w bieżącym roku otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.

Bartosz Sokołowski – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W październiku rozpocznie studia solistyczne na tej uczelni. Również zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowych. Do jednych z najważniejszych należy nagroda główna w Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym Instrumentów Dętych w Czechach.

Mateusz Żydek – współzałożyciel młodego polskiego kwartetu jazzowego o nazwie Ziemia z którym w lipcu ubiegłego roku wydał debiutancki album „Ziemia dniem”. Jest laureatem konkursów jazzowych Blue Note Competition i Jazz Juniors w Krakowie. Występował już z takimi muzykami jak Krystyna Prońko, Kuba Badach czy Piotr Wojtasik.

Po wręczeniu stypendiów rozpoczął się koncert „Nie lubię poniedziałku”. Muzycy zabrali publiczność w sentymentalną podróż do lat 70. 80. i 90. XX wieku. Rozpoczęli od hymnu JasMatów – Jasielskich Jazzowych Klimatów im. Jerzego Matuszkiewicza, czyli kompozycji „Róża i bez” z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Po czym płynnie przeszli do utworu „Let’s Dance” z repertuaru Davida Bowie. Duże wrażenie zrobiły na przybyłych kolejne kompozycje – „Anybody Seen My Baby” Rolling Stonesów czy „Henry Lee” grupy Nick Cave and The Bad Seeds. Ta mroczna ballada w znakomitej interpretacji Natalii Mlickiej i Krzysztofa Ziemby spotkała z dużym aplauzem.

Podczas tego koncertu nie zabrakło także przebojów m.in. takich zespołów i twórców jak: Talking Heads, The Cure, Cream, David Bowie, Wojciech Młynarski czy Klaus Mitffoch.

31 lipca minie druga rocznica śmierci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Jaślanina, znakomitego muzyka jazzowego, saksofonisty, kompozytora, Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Z tej okazji muzycy tworzący zespół „Od Wtorku” przypomnieli także filmowe utwory artysty. Oprócz wspomnianej już melodii do obrazu „Nie lubię poniedziałku” artyści wykonali m.in. takie przeboje, jak: „Jeszcze w zielone gramy”, „Tylko wróć” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Publiczność miała okazję zaśpiewać wraz z muzykami kompozycję „Róża i bez”, której tekst został wyświetlony na dużym ekranie nad sceną i pod dyktando Bogdana Ziemby. Nie obyło się bez bisów. Zespół wykonał kompozycje „Temptation” oraz „China Girl”.

Wystąpili: Krzysztof Ziemba – wokal; Natalia Mlicka – wokal; Krzysztof Głąb – gitara; Tadeusz Hołosyniuk – bas; Krzysztof Płaziak – perkusja; Marcin Polański – instrumenty perkusyjne.

pch