Kolędy Podkarpacia zabrzmiały w Jasielskim Domu Kultury

W sobotę, 14 stycznia br., w Jasielskim Domu Kultury odbył się koncert finałowy XXVIII Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” – Kolędy Podkarpacia. W ramach wydarzenia wręczono statuetki „Mecenas Kultury” za 2022 rok.

– Po raz kolejny mamy przyjemność wręczać te wyróżnienia. Piękne, nie tylko ze względu na ich wygląd, ale i charakter. Chcemy docenić tę współpracę. Współpracę świata biznesu ze światem kultury, gdzie wrażliwość spotyka się z odpowiedzialnością, bo tak naprawdę bez tego wsparcia kultura pewnie miałaby trudności, aby zaistnieć w takim wymiarze, w jakim oczekujemy. (…) Z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować za to wsparcie, to ogromnie ważne, aby państwa firmy pojawiały się i poprzez swoją wrażliwość i chęć wsparcia pomagały nam obcować z kulturą.  Kultura tak naprawdę jest podstawą rozwoju emocjonalnego i pozwala odpowiednio odczuwać to, co piękne na tym świecie. Dlatego pięknie wam dziękuję, ponieważ wiem, że borykacie się również ze swoimi problemami związanymi z prowadzeniem działalności – powiedział burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który wręczył statuetki „Mecenasów Kultury” za 2022 rok.

Statuetki „Mecenasów Kultury”, ustanowione w 2003 roku dla uhonorowania przedstawicieli środowisk gospodarczych i biznesowych wspierających jasielską kulturę, trafiły do: Sieci Sklepów MPM – Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, LOTOS Infrastruktura S.A. w Jaśle – spółki grupy kapitałowej LOTOS (odebrał Roman Kościow), Unimot – Polska Multienergetyczna Grupa Kapitałowa zarządzająca siecią stacji paliw AVIA (odebrał Waldemar Lenius) oraz jasielskiego oddziału Toyoty (Konrad Bukowski).

W imieniu nagrodzonych głos zabrał przedstawiciel firmy Unimot – Waldemar Lenius.

– Jesteśmy od niedawna mecenasem Jasielskiego Domu Kultury. Nasza spółka elektroenergetyczna działa w wielu miejscach w Polsce, a także zagranicą. Dlatego zauważamy konieczność wspierania lokalnych inicjatyw. Społeczną odpowiedzialność biznesu uważamy za jedno z ważnych zadań naszej spółki(….) Chciałbym podziękować panu burmistrzowi i pani dyrektor za to wyróżnienie i przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia od właściciela, pana Adama Sikorskiego  – podkreślił Waldemar Lenius, z firmy Unimot.

W finałowym koncercie XXVII Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” wystąpili laureaci: zespół Promyczki z kolędą: „Anieli w niebie śpiewają”; Trio Presto – „Bracia patrzcie jeno”; zespół wokalny „Wesołe Wiolinki” – „Hej w dzień narodzenia”; Wesoła orkiestra – „Przybieżeli do Betlejem”; Trio wokalne z Zespołu Szkól w Gromniku zaśpiewało a cappella – „ Nuż my dziś krześcijani”; duet Aleksandra Sieńkowska – Emilia Starzec – „Dziecina Mała”; Wiktoria Syrek – „Rozkwitnęła się lilija”; Matylda Żółkoś, Milan Wietecha, Jan Juszczyk – „Dnia jednego o północy”; Karolina Polak – „Ej byliśmy bracia”; Natalia Kubiś Mroszczyk – Paśli pasterze woły”; Szymon Chatała – „Wesołą nowinę”. Duet Karolina Polak i Mikołaj Majda wykonał utwór „Kanyześ Jezusie malućki”, a duet Sisters kolędę – „Jezusa narodzonego”. Kinga Paszek zaśpiewała a cappella kolędę „W polu szopka”; Mikołaj Majda – „My też pastuszkowie”; a zespół Chromatica – Bóg się rodzi”. Emilia Starzec otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie kolędy z Podkarpacia – „Chodził Jezus po kolędzie”.

Jury doceniło także pracę instruktorów przygotowujących młodych wykonawców do występu. Dyplomy uznania otrzymały: Anna Gańczarczyk, Marta Kapała, Wioletta Zygmunt, siostra Józefa Polek, Dominika Kindrat, Iwona Josse – Jakubiec, Małgorzata Boruch, Urszula Czerwińska i Ewa Maciejczyk.

– Jury z przyjemnością wysłuchało prezentacji konkursowych. W imieniu wszystkich członków jury serdecznie i szczerze wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratuluję, bo to były dwa wspaniałe dni dla folklorysty, badacza śpiewów tradycyjnych Podkarpacia, który kiedyś część z tych pieśni odkrył w terenie u najstarszych mieszkańców ziemi krośnieńskiej, jasielskiej, strzyżowskiej. Usłyszeć te pieśni, które kiedyś śpiewali mi starsi ludzie, prawdopodobnie nie wierzyli, że ktokolwiek w przyszłości te utwory zaśpiewa. Bardzo by się pewnie ucieszyli, gdyby wiedzieli, ze to się stało faktem, Ja się bardzo cieszę, serce mi się raduje, że te starodawne, podkarpackie kolędy rozbrzmiały w Jasielskim Domu Kultury i oby za rok było ich jeszcze więcej. Gratulujemy bardzo! – podkreślił przewodniczący jury konkursu Bartosz Gałązka.

Słowo do uczestników konkursu skierowała także Elwira Musiałowicz – Czech, zastępca burmistrza Jasła.

– Dobiega końca jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających wieczorów w Jasielskim Domu Kultury. A wszystko dlatego, ze rokrocznie, pomimo różnych problemów jakie pojawiały się, staramy się zaprosić tych najmłodszych i tych starszych, którzy chcą podzielić się z nami pięknymi wykonaniami kolęd, pastorałek. Wierzę, ze wielu z nas dzisiaj nuciło te kolędy, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia. Mieliśmy też okazję poznać te, które do tej pory były nieznane.. Usłyszeliśmy również zupełnie nowoczesne wykonania, ale najważniejsze, że pozostaną one z nami przez cały ten  piękny czas. A w przyszłym roku spotkamy się podczas kolejnej edycji konkursu. Bardzo pięknie dziękuję wykonawcom, ogromnie dziękuję tym, którzy sprawują opiekę i pochylają się nad wykonaniami tych młodych twórców. Na ręce pani dyrektor składam ogromne podziękowania dla wszystkich pracowników Jasielskiego Domu Kultury, którzy dbali o to abyśmy dzisiaj otoczeni byli przepiękną atmosferą. Szanowni państwo, na ten rozpoczęty niedawno nowy rok, proszę przyjmijcie ode mnie życzenia wszelkiej radości, uśmiechu i tej energii, która płynęła dzisiaj ze sceny –  mówiła Elwira Musiałowicz – Czech.

Słowa uznania skierował do przybyłych Mirosław Prucnal, właściciel sieci sklepów MPM.

– Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym pięknym wydarzeniu wszystkim osobom związanym z Jasielskim Domem Kultury. Dziękuję państwu bardzo i do zobaczenia za rok – mówił Mirosław Prucnal.

Na zakończenie uroczystego wieczoru obecni na koncercie zaśpiewali wspólnie kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Ksiądz dziekan dekanatu Jasło Wschód. Sponsorem wydarzenia jest Sieć Sklepów MPM, a oficjalnym partnerem motoryzacyjnym TOYOTA Jasło.

pch