Klub Ludzi z Pasją: Medycyna to nie tylko zawód. To sztuka leczenia i powołanie

Stanisław Szurek, lekarz medycyny był gościem kolejnego spotkania Klubu Ludzi z Pasją, które odbyło się w piątek, 21 października br. w Jasielskim Domu Kultury.  Medyk podzielił się swoimi największymi pasjami: wykonywanym zawodem, który traktuje przede wszystkim jako powołanie oraz wielką miłością do muzyki klasycznej. Wspominał również o osobach, które miały znaczący wpływ na jego życie.

Urodzony w Bieczu absolwent jasielskiego ogólniaka miał znakomitych, nieżyjących już pedagogów z Leszczyńskiego.  – Profesor Hamada był naszym wychowawcą. Nauczył nas spojrzenia na matematykę, która była postrachem wszystkich uczniów. Z kolei profesor Kuzak nauczył nas holistycznego spojrzenia i zadawania pytań. Był świetnym pedagogiem, który potrafił dotrzeć do ucznia, a jego lekcje były niezapomniane, a profesor Marian Matysik zwracał uwagę na humanistyczny aspekt bytu człowieka – wspominał gość KLzP.
Na sali byli także znajomi i koledzy pana Stanisława, m.in. dr nauk medycznych, znany jasielski ginekolog Łukasz Pietrus, z którym się przyjaźni od czasu szkoły średniej. – Ciekawość i przyjaźń z Łukaszem Pietrusem skierowała mnie na  medycynę. Ja miałem zacięcie historyczne i przychodziłem do państwa Pietrusów, a mama Łukasza miała książki o starożytnej Grecji, Rzymie, wydane jeszcze przed wojną, takie po kilkaset stron. A pan doktor Albin (ojciec Łukasza – przyp. red) patrzył na mnie z powątpiewaniem, czy ja rzeczywiście mam zamiar tak dogłębnie studiować historię starożytną. Ale pożyczałem te książki i do dziś coś z tego pamiętam – mówił Stanisław Szurek.

Kolejnym ważnym jaślaninem w życiu naszego bohatera był również nieżyjący już Bogusław Mastej, zasłużony dla miasta i regionu animator kultury i społecznik. Nie tylko uczył pana Stanisława gry na fortepianie  (w ognisku muzycznym przy Domu Kultury Rafinerii w Jaśle), ale też tłumaczył aspekt humanistyczny muzyki.

Podczas piątkowego spotkania obecni mieli okazję posłuchać ciekawostek z dziedziny medycyny, ale także z filozofii, matematyki,  fizyki oraz muzyki. Dzięki temu słuchacze poznali nie tylko odwieczne dylematy medyczne, ale także usłyszeli o twórczości i chorobach  wybitnych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena oraz naszego polskiego- Fryderyka Chopina.

Spotkanie zakończył mini recital fortepianowy, oczywiście w wykonaniu Stanisława Szurka.

kp