Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza na spotkanie z mistrzem drewnianego rękodzieła

Pasjonat i prawdziwy mistrz sztuki rękodzielniczej Krzysztof Rodak vel Ronczi, będzie gościem 30. spotkania Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury, które odbędzie się 15 lutego (środa) o godz. 17.00 w JDK. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Niepowtarzalne wyroby Krzysztofa Rodaka budzą podziw na jarmarkach, targach rzemieślniczych i różnych imprezach regionalnych. Na Jarmarku Garncarskim „Rękodzieło od kuchni” w Medyni Głogowskiej otrzymał za nie I miejsce. Walory artystyczne drewnianych rękodzieł Roncziego zrobiły wrażenie również na filmowcach, którzy wykorzystali jego prace realizując w Jaśliskach na Podkarpaciu „Boże Ciało”.

Rękodzielnik tworzy drewniane naczynia użytkowe: łyżki, miski, talerze, cukierniczki, maselniczki, noże, widelce, tace, deski do krojenia itp. itd. Wszystko wykonuje w sposób tradycyjny – ręcznie. Posługuje się takimi narzędziami jakich dawniej używali rzemieślnicy: siekierami, dłutami, ciosłami, ośnikami, skopliczkami. Gotowe wyroby impregnuje olejem lnianym lub pastą z wosku pszczelego.

Tworzy również niestandardowe przedmioty z materiałów odzyskanych: ramy do luster, lampy, półki, zegary, biżuterię.

Przygodę z dłubaniem w drewnie Krzysztof Rodak zaczął od wykonywania łódek na kadzidełka. Obecnie w swoim przydomowym warsztacie w Lubli wyrabia prawdziwe drewniane cudeńka. Prowadzi również warsztaty dla chętnych w różnym wieku. Na co dzień można go spotkać w skansenie Karpacka Troja w podjasielskiej Trzcinicy.

er