Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza na spotkanie z lekarzem artystą

„Mazurki i inne pasje Stanisława Szurka” to tytuł spotkania z lekarzem – artystą, które odbędzie się 21 października br. (piątek) o godz. 17.00, w ramach Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Klub Ludzi z Pasją JDK spotka się już po raz 27., a jego gościem tym razem będzie Stanisław Szurek, znany i ceniony lekarza z okolic Jasła, przyjaciel ludzi kultury, człowiek wielu talentów i pasji, dla którego medycyna jest sztuką leczenia i powołaniem, a nie tylko zawodem.

W środowisku doktor Szurek znany jest ze swoich humanistycznych zainteresowań. Oprócz leczenia ludzi, jego pasjami są: muzyka (komponuje mazurki), historia, literatura i sztuka, a niewyczerpanym źródłem fascynacji Albert Schweizer, francusko-niemiecki lekarz, teolog, duchowny, filozof i organista, zwany „lekarzem z dżungli”. Albert Schweitzer szczególnym zainteresowaniem darzył dzieła Jana Sebastiana Bacha.

Wielkimi autorytetami gościa Klubu byli również wykładowcy ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim – profesor Andrzej Szczeklik i Kazimierz Lejman. Prof. Szczeklik w sztuce, literaturze i muzyce widział ważne źródło wiedzy o człowieku. Znany był z tzw. białego fortepianu, który zakupił dla swojej kliniki by organizować koncerty dla pacjentów. Grywał na nim sam lub zapraszał artystów z zewnątrz. Również Kazimierz Lejman interesował się kulturą i sztuką, a także dawnymi religiami Wschodu. Uprawiał malarstwo, poezję, pisał szkice historyczne.

Podczas spotkania Klubu Ludzi z Pasją doktor Stanisław Szurek podzieli się z obecnymi swoimi fascynacjami i zaprezentuje swoje muzyczne kompozycje. Ponadto – jako lekarz z zawodu, a historyk z zamiłowania – opowie o chorobach swoich ulubionych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fryderyka Chopina.

Spotkanie ze Stanisławem Szurkiem odbędzie się 21 października 2022 r. o godz.17.00 w galerii JDK.

er