Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza: Fascynacje malarskie Marty Jamróg

Utalentowana jaślanka Marta Jamróg, prowadząca znaną nie tylko w Polsce „Jasielską Pracownię Ikon”, będzie gościem Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury. Spotkanie z niekonwencjonalną artystką odbędzie się 26 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 w JDK. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Prace Marty Jamróg znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i na świecie. Są wśród nich tradycyjne ikony, wyobrażające postacie świętych i sceny z ich życia, ale również niekonwencjonalne dzieła silnie oddziałujące na emocje, które w jednych budzą zachwyt, w innych zgorszenie. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszystkie cechuje stylowość, tajemniczość i kunszt wykonania.

Urodzona w 1983 w Jaśle Marta Jamróg mieszka i tworzy w rodzinnym mieście. Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, a następnie – na Uniwersytecie Wrocławskim – etnologię (studia magisterskie) i filologię ukraińską (licencjat), natomiast na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – studia podyplomowe w pracowni Andrzeja Bednarczyka.

Przedstawiając się na swojej stronie internetowej „Jasielskiej Pracowni Ikon”, Marta Jamróg napisała o sobie: Urodziłam się w Jaśle, jednak sercem jestem Wzdowianką. We Wzdowie ukończyłam Małopolski Uniwersytet Ludowy i to właśnie tam pierwszy raz zetknęłam się z typową dla chrześcijaństwa Kościołów wschodnich ikoną. Początkowo amatorska fascynacja malarstwem sakralnym przerodziła się w pasję i sposób na życie. Od 2013 roku pisaniem (czy też malowaniem – słów tych używam naprzemiennie) ikon zajmuję się w pełni profesjonalnie. Kolejnym krokiem na zawodowej ścieżce był powrót do Jasła – miasta moich korzeni, w którym czuję się swojsko jak nigdzie indziej. Surrealistyczna aura Jasła, jego architektura i historia, stanowi dla mnie inspirację do pracy twórczej i jest bazą wypadową w Beskid Niski – miejsca na styku kultur i niezwykłej przeszłości, w którym zatapia się moja wizja świata i sztuki.

Podczas spotkania w Klubie Ludzi z Pasją Marta Jamróg opowie o sobie i swoich artystycznych fascynacjach.

er