Klub Ludzi z Pasją JDK: spotkanie z Krystyną Szayną-Dec

„Polsko-niemieckie wątki, reminiscencje, nieznane oczywistości” to tytuł prelekcji, którą podczas najbliższego – 24. już – spotkania Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury (we wtorek, 22 marca br.) wygłosi Krystyna Szayna-Dec, germanistka, tłumaczka, literaturoznawca.

Krystyna Szayna-Dec jest rodowitą jaślanką, doktorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat związana była zawodowo z  krakowskimi uczelniami – Akademią Górniczo-Hutniczą i Uniwersytetem Jagiellońskim. Od 2015 r. jest starszym wykładowcą  języka i literatury niemieckiej w Zakładzie Filologii Germańskiej, obecnie w Zakładzie Komunikacji Międzykulturowej w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Naukowo zajmuje się dziejami stosunków polsko-niemieckich w literaturze i sztuce, literacką projekcją symboli historycznych jako wspólnych polsko-niemieckich kontrowersji wokół racji stanu i tożsamości obu narodów oraz sztuką sakralną Galicji. Jej praca zawodowa pokrywa się z jej pasją.

Podczas marcowego spotkania w Klubie Ludzi z Pasją JDK, dr Krystyna Szayna-Dec, autorka wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz kilku książek, z których największą popularność zdobyły: „Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej. Awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza, poety, bojownika o wolność, Polaka z wyboru” oraz „Andrzej Szajna rzeźbiarz z Jasła”, podzieli się ze słuchaczami swoją fascynacją wspólnymi wątkami historii Polaków i Niemców.

Spotkanie odbędzie się 22 marca 2022 (wtorek) o godz.17.00, w sali multimedialnej JDK. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

er