Klub Ludzi z Pasją: Batikowe historie Marty Wachel

Na 13. spotkaniu działającego w Jasielskim Domu Kultury Klubu Ludzi z Pasją, swoimi fascynacjami podzieli się z zebranymi Marta Wachel – pielęgniarka z duszą artystki. Klubowicze spotkają się 13 października (wtorek) o godz. 17.00 w sali offowej JDK.

Marta Wachel z wykształcenia i zawodu jest dyplomowaną pielęgniarką, a jej pasją jest pisanie ikon i malowanie techniką batikową.

Sztuki pisania ikon uczyła się na warsztatach prowadzonych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a zdobyte umiejętności doskonali na zajęciach grupy malarskiej działającej przy JDK pod opieką Anny Brożyny. Batik to druga pasja Marty Wachel. Technika ta polega na nakładaniu wosku na tkaninę i barwieniu nie pokrytych nim fragmentów materiału. Proces woskowania i farbowania powtarzany wielokrotnie pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów.

Swoimi pasjami Marta Wachel dzieliła się już nieraz z publicznością, prezentując swe osiągnięcia twórcze na wystawach i uczestnicząc w konkursach. Jej prace można było oglądać m.in. na wystawach: zbiorowej „Mozaika kobiecych pasji” w JDK (2019), batiku w JDK (2019), indywidualnej „Opowieści woskiem pachnące” (2020) w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie oraz pokonkursowej IX Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej „Patrząc i Widząc 2019”, zorganizowanego przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Głogowie Małopolskim. W konkursie tym Marta Wachel zdobyła III nagrodę za „Pietę” i cykl prac.

Liczba uczestników 13. spotkania z cyklu „Klub Ludzi z pasją” jest ograniczona, a ponadto muszą oni zasłonić twarz maseczkami ochronnymi.

Elżbieta Ruszała