KK-T JDK zaprasza na wycieczkę rowerową: Zabytki Binarowej i Szerzyn

Kolejna, czwarta już w tym sezonie wyprawa rowerowa poprowadzi miłośników turystyki rowerowej najpierw na ziemię biecką do Binarowej (pow. gorlicki, woj. małopolskie), a następnie na Pogórze Ciężkowickie do Szerzyn (pow. tarnowski, woj. małopolskie). Wycieczkę organizuje Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury w sobotę, 3 lipca br. Liczba miejsc ograniczona.

Obie miejscowości znane są z interesujących obiektów architektonicznych i bezcennych zabytków. W Binarowej znajduje się kościół pw. św. Michała Archanioła, uznany za jeden z najcenniejszych drewnianych, późnogotyckich kościołów w Polsce i Europie. W 2003 r. został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO za walory historyczne, architektoniczne, artystyczne i najcenniejszą polichromię spośród wszystkich drewnianych kościołów Małopolski.

W Szerzynach jest kilka miejsc mających ciekawą historię. Pierwsze z nich to kościół p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej z cegły i kamienia. Został zbudowany w latach 1927 – 1928 według projektu architekta Stanisława Majerskiego. Wyposażenie wnętrza w części pochodzi z poprzedniego kościoła drewnianego. W drugiej połowie XVIII w. powstał rokokowy ołtarz główny. Także XVIII-wieczne są ołtarze boczne. Kolejnym interesującym zabytkiem jest dwór szlachecki z połowy XVI w., należący do Joachima Ocieskiego – kasztelana sądeckiego. W tym czasie w jednej z dworskich sal odbywały się nabożeństwa arian. Później budynek należał do kolejnych właścicieli Szerzyn; obecnie mieści się w nim plebania. Długą i ciekawą historię ma również tzw. kościelisko – miejsce w centrum wsi, gdzie stał modrzewiowy kościół p.w. Wszystkich Świętych.

Około 50-kilometrowa trasa prowadzić będzie z Jasła przez miejscowości: Topoliny, Tarchów, Osobnica, Przysieczki, Pusta Wola, Harklowa, Kunowa, Grudna Kępska, Biecz Przedmieście, Binarowa, Szerzyny, Czermna, Jabłonica, Opacie, Jareniówka.

Termin wyjazdu: 3 lipca 2021 (sobota), godz. 8.30 (sprzed JDK)

Koszt wyjazdu: 15 zł

Informacja tel.: 514 284 625

Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje JDK.

Jak zawsze obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe i kask ochronny, a w związku z panującym reżimem sanitarno- epidemiologicznym, posiadanie maseczki ochronnej oraz środka do dezynfekcji rąk.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.

(er)